جهانسلامتیعکسفناوری

پیشرفت انقلابی در پیوند اعضا: گردش خون و سلول‌های خوک‌های مرده احیا شد

محققان دانشگاه ییل در ایالات متحده اعلام کردند که توانستند گردش خون و سایر عملکردهای سلولی را دقیقاً یک ساعت پس از مرگ خوک ها بازگردانند. دانشمندان اعلام کردند که با تکنیک جدیدی که توسعه داده اند، اندام های انسان را می توان برای مدت طولانی تری حفظ کرد و این انقلابی در عملیات پیوند اعضا ایجاد خواهد کرد.

دانشمندان دانشگاه ییل اعلام کردند که سیستمی به نام OrganEx توسعه داده‌اند که به اکسیژن اجازه می‌دهد در بدن خوک مرده گردش کند و از سلول‌ها و اندام‌های خاصی پس از توقف قلب آنها محافظت کند.

پروفسور طب تطبیقی، ژنتیک و روانپزشکی و سرپرست این مطالعه، دکتر. نناد سستان گفت: “این سلول‌ها ساعت‌ها بعد از اینکه قرار نبود کار کردند. یافته‌های ما نشان می‌دهد که حتی یک ساعت پس از مرگ نیز می‌توان مرگ سلول‌ها را متوقف کرد و عملکرد آنها را در بسیاری از اندام‌های حیاتی بازیابی کرد.”

دکتر از دانشگاه نیویورک که در مطالعه منتشر شده در مجله علمی نیچر گنجانده نشد. سام پرنیا گفت: “این واقعاً کار قابل توجه و فوق العاده مهم است. نشان می دهد که پس از مرگ، سلول های اندام پستانداران مانند مغز (از جمله انسان) ساعت ها نمی میرند. این نشان می دهد که ما به دوره پس از مرگ بسیار نزدیک شده ایم. ”

سیستم ORGANEX چگونه کار می کند؟

سیستم OrganEx با پمپاژ مایعی به نام پرفیوزیت مخلوط با خون به رگ های خونی خوک های مرده کار می کند. پرفیوزیت حاوی فرم مصنوعی پروتئین هموگلوبین و چندین ترکیب و مولکول دیگر است که به محافظت از سلول ها و جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند. محققان دریافتند که شش ساعت پس از درمان با OrganEx، برخی از عملکردهای سلولی ضروری در بسیاری از قسمت‌های بدن خوک‌ها از جمله قلب، کبد و کلیه فعال بوده و برخی از عملکردهای اندام‌ها بازسازی شدند.

با این حال، محققان بیان کردند که در مطالعه خود از حدود ۱۰۰ خوک استفاده کردند و حیوانات را تحت بیهوشی با حمله قلبی مصنوعی کشتند.

سستان گفت: “این تحقیق همچنین به دانشمندان کمک می کند تا روند مرگ را بهتر درک کنند.” این چیزی است که نسبتاً کمی مطالعه شده است. چند دقیقه پس از توقف ضربان قلب، جریان خون متوقف می شود و یک سری رویدادهای بیوشیمیایی شروع می شود. این به دلیل قطع اکسیژن و مواد مغذی است که سلول ها برای زنده ماندن به آنها نیاز دارند. سپس سلول ها شروع به ناپدید شدن می کنند.

از سوی دیگر، سیستم OrganEx بر اساس تحقیقات منتشر شده توسط همین تیم در سال ۲۰۱۹ ساخته شده است که از یک سیستم آزمایشی مشابه به نام BrainEx استفاده می کند که خون مصنوعی را به مغز خوک ها ارسال می کند و از اختلال در عملکردهای عصبی مهم جلوگیری می کند.

تحقیق چگونه برای مردم اعمال خواهد شد؟

دانشمندان گفتند که امیدوارند کارشان در خوک‌ها در نهایت بتواند برای انسان‌ها نیز اعمال شود، اگرچه کار آنها هنوز در مراحل اولیه و آزمایشی است. به گفته محققان، اول از همه، سیستمی که آنها توسعه دادند می تواند پیوند اعضا را بین افراد تسهیل کند.

یکی از نویسندگان، استفان لاتام، مدیر مرکز ییل برای اخلاق زیستی بین رشته‌ای، گفت: «من معتقدم که سیستم OrganEx یک پیشرفت بزرگ در زمینه حفظ طولانی‌مدت اندام‌های اهداکننده خواهد بود. وی گفت: شما می توانید عضو یک فرد متوفی را بردارید و آن را به فناوری پرفیوژن متصل کنید و برای مدت طولانی به مسافت های طولانی منتقل کنید تا به گیرنده نیازمند تحویل دهید.

از سوی دیگر، محققان تاکید کردند که آنها به هیچ وجه این خوک ها را احیا نکرده اند و برای درک اینکه آیا می توان از این اندام ها برای پیوند استفاده کرد یا خیر، کار بیشتری لازم است.

ما نمی‌توانیم مستقیماً بگوییم که هیچ عضوی از خوک‌های موجود در این مطالعه آماده پیوند به حیوان دیگر است. لاتام گفت که ما به هر حیوانی زندگی داده ایم.

از سوی دیگر، از مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن در هلند، دکتر. رابرت جی پورت با بیان اینکه این تحقیقات پتانسیل راهبردهای درمانی جدیدی را برای افرادی که دچار حمله قلبی یا سکته مغزی شده‌اند، دارد، گفت: “می‌توانیم تصور کنیم که سیستم OrganEx می‌تواند برای درمان چنین افرادی در مواقع اضطراری استفاده شود. در شرایط بالینی خاص، برای تایید ایمنی اجزای سیستم. لازم به ذکر است که ابتدا تحقیقات بیشتری لازم است.

مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در مقایسه با هفته قبل ۵۷ درصد افزایش یافته است.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا