جهان

پیشنهاد از کره جنوبی به کره شمالی “برنامه هسته ای را رها کنید و پول را بردارید”

یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی پیشنهاد کمک اقتصادی به کره شمالی در صورت برداشتن گام های محکم در جهت خلع سلاح هسته ای کرده است. کره شمالی اخیرا اعلام کرده است که “سلاح های هسته ای برای دفاع از کشور ما ضروری است”.

به گزارش خبرگزاری یونهاپ، یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی در مراسمی به مناسبت سالگرد آزادی کره جنوبی از اشغال ژاپن بیانیه ای ارائه کرد.

وی گفت که خلع سلاح هسته ای دولت پیونگ یانگ برای صلح پایدار در شبه جزیره کره، شمال شرق آسیا و سراسر جهان ضروری است.

یون اطلاعاتی را در مورد جزئیات طرح خود که در ماه می برای بهبود اقتصاد کره شمالی اعلام کرد، به اشتراک گذاشت.

اگر کره شمالی توسعه برنامه هسته ای خود را متوقف کند و یک فرآیند واقعی و قوی خلع سلاح هسته ای را آغاز کند، ابتکار جسورانه ای که من در نظر دارم به تدریج اقتصاد کره شمالی و زندگی مردم آن را بهبود می بخشد.

یک طرح بزرگ اجرا خواهد شد

وی تصریح کرد: در چارچوب این طرح برنامه غذایی گسترده ای را اجرا می کنند، به زیرساخت های تولید، انتقال و توزیع برق کمک می کنند و پروژه های نوسازی بنادر و فرودگاه ها را برای تجارت بین المللی اجرا می کنند.

یون همچنین پیشنهاد کمک به کره شمالی برای افزایش تولیدات کشاورزی، بهبود بیمارستان ها و زیرساخت های بهداشتی و اجرای طرح های سرمایه گذاری و حمایت مالی بین المللی را ارائه کرد.

یون، در بیانیه‌ای که در جریان سفر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا به این کشور در ۲۱ ماه مه ایراد کرد، با بیان اینکه درهای گفت‌وگو به روی دولت پیونگ یانگ نیز باز است، گفت: «اگر کره شمالی شروع به خلع سلاح هسته‌ای اساسی کند، آن‌ها آماده‌سازی خواهند کرد. طرحی جسورانه برای بهبود اقتصاد و کیفیت زندگی مردم آن.”

پیامی از یون در مورد بهبود روابط با ژاپن

یون همچنین در سخنرانی خود گفت که کشورش باید با حل مشکلات تاریخی روابط با ژاپن را بهبود بخشد.

یون با تاکید بر اهمیت توسعه روابط آتی با ژاپن برای کمک به غلبه بر مشکلات تاریخی حل نشده بین همسایگان در آسیا، پیام بهبود روابط بین کره جنوبی و ژاپن را داد که سال ها به دلایل تاریخی تیره شده است.

همانطور که روابط کره و ژاپن به سمت آینده مشترک پیش می رود، به ما کمک می کند تا مسائل تاریخی موجود بین دو کشور را حل کنیم.

رئیس جمهور کره جنوبی همچنین تصریح کرد که دولت ها و مردم دو کشور باید در زمینه هایی مانند اقتصاد و امنیت همکاری های گسترده ای داشته باشند تا به صلح و رفاه بین المللی و همچنین منطقه کمک کنند.

یون که در ماه مه به ریاست جمهوری رسید، قول داد روابط با ژاپن را بهبود بخشد.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا