جهانخبر و گزارش

پیشنهاد “منطقه امن” برای زاپوریژیا در اوکراین

در گزارش هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که از بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا، زاپوریژیا بازدید کرده است، ایجاد «منطقه حفاظتی امنیت و امنیت هسته‌ای» در اطراف نیروگاه توصیه شده است.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه یکپارچگی فیزیکی نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا به دلیل درگیری‌های مداوم در معرض تهدید جدی قرار دارد، اعلام کرد که طرفین باید برای ایجاد «منطقه حفاظتی امنیت و امنیت هسته‌ای» در اطراف این نیروگاه به توافق برسند. به منظور از بین بردن این تهدید.

آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارشی را که در مورد نیروگاه ها و تأسیسات هسته ای در اوکراین، به ویژه زاپوریژیا و چرنوبیل تهیه کرده بود، با مردم به اشتراک گذاشت.

در این گزارش که شامل بازدید از نیروگاه هسته‌ای Zaporizhia که بزرگترین نیروگاه هسته‌ای اروپا محسوب می‌شود، در اول سپتامبر و کار ماموریت ویژه ایجاد شده توسط آژانس برای این مکان، اطلاعاتی در مورد آخرین وضعیت ارائه شده است. به اشتراک گذاشته شده از طریق ۷ اقدام امنیتی که باید در یک نیروگاه هسته ای باشد.

در این گزارش که به اهمیت یکپارچگی فیزیکی نیروگاه هسته‌ای اشاره می‌کند، آمده است که ماموریت ارسالی آژانس شاهد بمباران‌ها و درگیری‌ها در اطراف خود نیروگاه و تصاویری از آسیب‌های مختلف رخ داده در این نیروگاه بوده است. این تاسیسات در نتیجه عملیات نظامی با مردم به اشتراک گذاشته شد.

در این گزارش با اشاره به اینکه عدم حفاظت از سلامت فیزیکی نیروگاه اتمی عواقب جدی در پی خواهد داشت، تاکید شد که آسیب های ناشی از درگیری ها فعلاً بر سطح تشعشعات تأثیری نداشته، بلکه خطر آن را تهدید می کند. در صورت ادامه درگیری ها، تحولاتی که می تواند منجر به یک وضعیت اضطراری هسته ای شود، ادامه خواهد داشت.

در این گزارش آمده است که ماموریت اعزامی از سوی آژانس به نیروگاه بر روی سازه های آسیب دیده آغاز به کار کرده و حمایت های لازم برای تامین ایمنی و امنیت هسته ای صورت گرفته و توصیه هایی به طرفین در خصوص اقدامات مهمی که باید انجام شود، ارائه شده است.

“طرفین برای منطقه امن توافق کردند”

در حالی که آژانس به طرفین توصیه می کند که فورا حملات را متوقف کنند تا از آسیب به تاسیسات و اطراف آن که در آن نیروگاه واقع شده است جلوگیری شود، برای حفظ ایمنی و سلامت فیزیکی کارکنان، اعلام شد که “برای این کار، تمام موارد مرتبط طرفین باید در مورد ایجاد یک منطقه حفاظتی ایمنی و امنیت هسته ای در اطراف نیروگاه Zaporizhia به توافق برسند.

در این گزارش که هشدار داده شده است برای عملکرد سالم نیروگاه اتمی و جلوگیری از هرگونه خطر احتمالی باید شرایط جسمی و روانی کارکنان در نظر گرفته شود، اهمیت بازگرداندن شرایط عادی کار از جمله حمایت خانواده برای کارکنان و واگذاری نیروگاه به مدیریت مقامات اوکراینی اشاره شد.

این گزارش همچنین به کار آژانس در زمینه بازرسی ایمنی و امنیت هسته ای در اوکراین اشاره کرد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا