نگاه‌ها

چند سوالی که باید پاسخ یابند؛ چرا جنگ در افغانستان تشدید یافته است؟

هرچند که من متخصص حوزه نظامی نیستم اما آنچه را که از وضعیت احساس میکنم. طالبان و حامیان شان میخواهند پیش از برگزاری نشست استانبول دستآوردی داشته باشند، یعنی تعدادی از ولسوالی ها یا یکی از ولایات را در تصرف شان در آورند تا باعث امتیازگیری در جلسه استانبول شود. و از طرف دیگر احساس می کنند که تا هنوز در میان حاکمیت موجود نفاق و شقاقی وجود دارد و آنها از این خالیگاه می توانند سود ببرند. باید یادآور شوم همانگونه که در بین سیاسیون افغانی اختلاف نظر وجود دارد در میان رهبران طالبان اختلافات شدیدتری وجود دارد.

دوم، قوت های مسلح و با افتخار ما با تمام نیرو از وطن دفاع می کنند اما بی اتفاقی سیاسیون در داخل نظام میتواند سر روحیه نیروهای مسلح ما تاثیر منفی بگذارد. امیدواریم سیاسیون این حقیقت را درک کنند، سر عقل آمده و از ماجراجویها و یکه تازی ها بگذرند و با یک آجندای واحد به نشست استانبول بروند. سوم، رهبری دولت افغانستان در راس جناب رئیس جمهور باید بداند که حکومت عبوری یا موقت آمدنی است و این نکته را نیز بداند که دوره پنج ساله خود را تکمیل کرده نمی تواند. بنآ در چنین وضعیتی باید تلاش کنند که رهبری حکومت موقت یا عبوری به کسی یا کسانی داده شود که آنها منافع ملی افغانستان را مدنظر داشته باشند، طالب صفت و دهشت افکن نباشند و به آزادی و حقوق مرد و زن باور داشته باشند‌.

زمانی این همه آرزوها برآورده خواهد شد که ما در جلسه استانبول با آجندای واحد برویم. زمانی ممکن است که ما دارای یک طرح و نظر واحد باشیم و از نفاق و شقاق دوری جوییم. من به درستی میدانم که خارجی ها قبل از رسیدن ماه سپتامبر تلاش می کنند تا افغانستان را ترک کنند. بنآ باید آمادگی ها وجود داشته باشد هرچند که کمک های لوژستیکی و تسلیحاتی به اردوی افغانستان ادامه پیدا می کند.

ما از جلسه استانبول معجزه نمی خواهیم، شاید همه چیز حل و فصل نشود اما باید دولت افغانستان در این جلسه وزنه اتحاد و اتفاق خود را حفظ کند. آنچه را که لازم به تذکر میدانم؛ طوری که مردم افغانستان و کشورهای آسیای میانه و ایران تشویش دارند به نظر من قابل تشویش نیست. اولآ مردم افغانستان تشویش نداشته باشند چون مردم افغانستان مردم دو و سه دهه پیش نیستند آگاه شده و از حقوق خود دفاع می کنند، نسل جوان بیدار اند. اگر طالب آرزو داشته باشد که باز با قمچی و شلاق بیاید و دهشت آفرینی کند خواب است و خیال است و جنون. دوم، کشورهای همسایه باید مطمن باشند که مردم افغانستان طرفدار رشد تروریزم نیستند. فدراتیف روسیه و کشورهای آسیای میانه با تمام نیرو و اتحادی که دارند از خود در برابر هر دهشت افکنیِ دفاع کرده می توانند. هرگز تروریزم نمی تواند در این کشورها سر بلند کند.

امیدواریم که افغانستان در آینده با یک حکومت عبوری صاحب یک صلح و رفاه ی شود و ما یکبار دیگر زندگی نو را آغاز کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا