جهان

چه کسی در بریتانیا نخست وزیر خواهد شد؟

رقابت های انتخاباتی حزب محافظه کار در بریتانیا به پایان رسید. رای گیری برای اعضای حزب امروز به پایان می رسد. نخست وزیر جدید روز دوشنبه معرفی خواهد شد. بنابراین کدام نامزد نزدیک‌تر به صندلی نخست‌وزیری است؟

نخست وزیر جدید انگلیس در ابتدای هفته معرفی خواهد شد.

لیز تراس وزیر امور خارجه به عنوان نزدیک ترین نام به صندلی نخست وزیری صحبت می شود.

وعده افزایش هزینه‌های دفاعی در صورت نخست‌وزیر شدن تراس، موضوع بحث در این کشور است. تراس می خواهد نیروهای مسلح خود را به بیش از ۴۰۰۰۰ سرباز افزایش دهد. این وعده می دهد که هزینه های دفاعی را تا ۳ ۳ درصد افزایش دهد.

خرپای LIZ

تراس، وزیر امور خارجه ۴۶ ساله، به دلیل صراحت و سبک خصمانه اش در سیاست در میان اعضای حزب محافظه کار محبوبیت دارد. لیز تراس که گاه به دلیل انتشار عکس های خصوصی اش در شبکه های اجتماعی مورد انتقاد قرار می گیرد و حتی به تبدیل وزارت تجارت بین الملل به «وزارت اینستاگرام» متهم می شود، گوش به این انتقادات نمی کند. ژست های او به مارگارت تاچر تشبیه شده است.

سیاست های لیز تراس نیز شبیه سیاست های تاچر است. تراس از مالیات های پایین، کاهش بوروکراسی، کوچک کردن بخش عمومی و کاهش حقوق کارگران حمایت می کند و خواستار بازگشت کامل به ایدئولوژی بازار آزاد و حداقل مداخله دولت است.

ریشی گرچه

از سوی دیگر، ریشی سوناک به عنوان نامی مطرح می شود که در را به روی روندی که منجر به استعفای جانسون شد باز کرد. گفته می شود که اعضای حزب نمی بخشند زیرا سوناک “کسی است که از پشت به نخست وزیر خنجر زد”.

به نظر می رسد این حرکت اعضا به سوناک هزینه سرنگونی دولت جانسون با استخدام تراس را بپردازد.

اولین وزیر دارایی هندو تا همین اواخر مورد علاقه نظرسنجی ها بود. با این حال، با تلاش‌هایش برای حفظ ثروت شخصی‌اش از مالیات و مشکلات خانوادگی مشابه، امیدهای او بر باد رفت. سوناک ۴۲ ساله در رسانه‌های اجتماعی شهرت بالایی دارد و به خاطر حمایتش از اقتصاد در طول همه‌گیری جهانی مورد تشویق مردم بریتانیا قرار گرفت. اگرچه او به عنوان آماده ترین نامزد برای تصدی پست نخست وزیری شناخته می شود، اما مشکلات قومیتی و «اخلاقی» در تنه خود دارد.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا