اقتصادجهانخبر و گزارشدیپلماسی

چین: تحریم‌های آمریکا بحران انسانی افغانستان را تشدید می‌کند

وزارت خارجه چین اظهارداشت که تحریم‌های یکجانبه و توقیف دارایی‌های افغانستان توسط آمریکا تنبیه جمعی افغان‌ها است و بحران انسانی این کشور را تشدید می‌کند.

«ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری از آمریکا خواست تا دارایی‌های توقیف کرده افغانستان را بدون تاخیر آزاد کند و تاکید کرد که تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه افغانستان بحران انسانی در این کشور را تشدید می‌کند.

براساس بیانیه منتشر شده توسط وزارت خارجه چین، ژائو تاکید کرد: تحریم‌های یکجانبه و به ویژه توقیف کردن دارایی‌های خارجی افغانستان مجازات دسته جمعی تمام مردم افغانستان است که فاجعه انسانی را در این کشور تشدید می‌کند.

وی افزود: دارایی‌های توقیف شده افغانستان نباید به عنوان ابزار معامله برای تهدید و ارعاب استفاده شود و باید در اسرع وقت به صاحبان واقعی آن‌ها بازگردانده شود.

سخنگوی وزارت خارجه چین در ادامه تاکید کرد که جامعه جهانی باید همکاری و هماهنگی خود را برای ارائه کمک و حمایت به موقع از افغانستان تقویت کند.

ژائو همچنین خاطرنشان کرد: چین به عنوان همسایه دوست و دوست وفادار افغانستان، در چارچوب توانایی‌های خود در بازسازی و توسعه اقتصادی این کشور کمک می‌کند.

این درحالی است که باوجود فشار گروه‌های بشردوستانه و هشدار سازمان ملل مبنی بر اینکه توقیف دارایی‌های افغانستان ممکن است موجب فروپاشی اقتصاد این کشور شود، آمریکا تاکید می‌کند که هیچ برنامه‌ای برای آزادسازی این دارایی‌ها ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا