جهانفناوری

کشف جدید دانشمندان: قاره ها ۳.۵ میلیارد سال پیش با بمباران زمین توسط شهاب سنگ ها شکل گرفتند.

یک مطالعه جدید در استرالیا نشان می دهد که قاره های زمین پس از بمباران زمین توسط شهاب سنگ های غول پیکر در حدود ۳.۵ میلیارد سال پیش شکل گرفته اند. دانشمندانی که روی پیلبارا کراتون در استرالیا مطالعه می کنند امیدوارند که یافته های جدید ناشناخته های شکل گیری زمین را روشن کند.

محققان دانشگاه کرتین بلورهای زیرکون را از پیلبارا کراتون در استرالیا تجزیه و تحلیل کردند تا منشا قاره ها را بررسی کنند.
به گفته دانشمندان، پیلبارا کراتون که بین ۲.۹ تا ۳.۶ میلیارد سال سن تخمین زده می شود، بخشی از پوسته زمین را تشکیل داد که برای میلیاردها سال دست نخورده باقی ماند، در حالی که قطعات دیگر جدا شدند و برای تشکیل قاره های دیگر حرکت کردند. ترکیب زیرکون اطلاعاتی در مورد چگونگی شکل گیری پیلبارا کراتون به دست می دهد.
یکی از نویسندگان مطالعه منتشر شده در مجله Nature، Dr. تیم جانسون در بیانیه‌ای درباره این موضوع گفت: «تحقیقات ما اولین شواهد ملموسی را ارائه می‌دهد که فرآیندهایی که قاره‌ها را تشکیل می‌دهند با برخورد شهاب‌سنگ‌های غول‌پیکر مشابه آنچه مسئول انقراض دایناسورها در میلیون‌ها سال پیش بودند، آغاز شد.»
با این حال، دانشمندان خاطرنشان کردند که سه نوع ایزوتوپ اکسیژن در زیرکون از سنگ‌های آذرین در پیلبارا کراتون وجود دارد. به گفته محققان، این بدان معناست که کراتون در طول زمان در سه فاز تشکیل شده است.
در مرحله اول، که حدود ۳.۶ میلیارد سال پیش روی داد، ضربه عظیمی رخ داد که بخشی از پوسته سیاره را منفجر کرد و فشار وارده بر گوشته (لایه بین پوسته زمین و هسته) را کاهش داد. سپس این گوشته شروع به ذوب شدن کرد و از طریق پوسته به سمت بالا نفوذ کرد و چیزی را به نام “فلات اقیانوسی” تشکیل داد.
در فاز دوم، دمای بالا در پایه فلات منجر به تشکیل گرانیت های پایدار و کم چگالی شد.
در مرحله نهایی، گرانیت ها همراه با ماگما به سمت بالا حرکت کردند و به کراتون کمک کردند تا قوی بماند.
دکتر. جانسون توضیح داد: «مطالعه ترکیب ایزوتوپ‌های اکسیژن در کریستال‌های زیرکونیا یک فرآیند «بالا به پایین» را نشان داده است که با ذوب سنگ‌های نزدیک به سطح آغاز می‌شود و عمیق‌تر پیش می‌رود که مطابق با تأثیر زمین‌شناسی برخورد شهاب‌سنگ‌های غول‌پیکر است.
از سوی دیگر، محققان قدمت قدیمی ترین سنگ های پیلبارا کراتون را بین ۳.۹ تا ۳.۵ میلیارد سال پیش، مصادف با “بمباران سنگین اواخر” تعیین کردند.
بمباران سنگین دوره اواخر به دوره ای بین ۳.۸ تا ۴.۱ میلیارد سال پیش اشاره دارد، زمانی که گمان می رود دهانه های مختلفی در زمین، عطارد، زهره و مریخ شکل گرفته اند.
نویسندگان این مطالعه گزارش دادند که در این مدت، تعداد زیادی از سیارک ها که بزرگترین آنها ۴۰ کیلومتر عرض داشت، با سیارات تازه تشکیل شده در درون منظومه شمسی برخورد کردند.
در نتیجه، محققان گزارش دادند که نظریه رقیب را که کراتون ها در نتیجه فعالیت های آتشفشانی باستانی تشکیل شده اند را رد کردند و استدلال کردند که یافته های آنها قوی ترین دلیل بر این نظریه ده ها ساله است که قاره های زمین بر اثر برخورد شهاب سنگ های غول پیکر تشکیل شده اند.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا