جهانسلامتی

کمبود هیزم برای سوزاندن اجساد / مرگ حدودا ۴۰۰۰ هزار هندی دیگر در یک روز

طبق آمارهای وزارت صحت هند روز سه شنبه موارد روزانه ابتلا به ویروس کرونا به حدود ۳۹۱ هزار نفر رسید که طی هفته اخیر ریکارد جدیدی است و حداقل سه هزار و ۸۷۶ نفر جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری کوکچه، طبق آمار رسمی که روز چهارشنبه ۲۲ ثور منتشر شد طی ۲۴ ساعت گذشته حدود چهار هزار نفر دیگر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در هند جان خود را از دست داده اند. همزمان با افزایش مرگ و میر و ناتوانی هند از کنترل موج جدید ابتلا، ده‌ها جسد دیگر در کرانه‌های رودخانه گنگ کشف شد.

به گزارش رویترز در حال حاضر یک سوم از موارد مرگ و میر بر اثر کرونا در سراسر جهان در هند اتفاق می‌افتد. با وجود ارسال کمک‌های طبی خارجی از جمله کپسول‌های اکسیژن، سیستم خدمات معالجه این کشور توان مقابله با تعداد کثیر بیماران را ندارد. نواحی روستایی هند از خدمات معالجه کافی برخوردار نیستند و در روزهای اخیر با کمبود چوب برای سوزاندن اجساد قربانیان مواجه شده اند.

در شهر دهلی بسیاری از مردم خاکستر اجساد اعضای خانواده خود را رها کرده و افراد داوطلب کار جمع آوری خاکستر و انتقال آن‌ها به شهر مقدس هاریدوار در فاصله ۱۸۰ کیلومتری پایتخت را انجام می دهند و طبق سنت هندوها خاکسترها را در رودخانه می پاشند.

طبق آمارهای وزارت صحت هند روز سه شنبه موارد روزانه ابتلا به ویروس کرونا به حدود ۳۹۱ هزار نفر رسید که طی هفته اخیر ریکارد جدیدی است و حداقل سه هزار و ۸۷۶ نفر جان خود را از دست دادند.

با در نظر گرفتن تازه‌ترین آمارها تعداد تلفات بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در هند به مرز ۲۵۰ هزار نفر نزدیک شده است. ولی بسیاری از کارشناسان صحت عامه معتقدند که این آمار از رقم واقعی تلفات بسیار پایین تر است. یکی از دلایل آن این است که در بسیاری از مناطق روستایی هند حتی قبل از بحران کرونا آمار مرگ دقیقا ثبت نمی شود.

سازمان صحت جهانی روز دوشنبه ۲۰ ثور اعلام کرد که گونه جهش یافته ویروس کرونا در هند اکنون یکی از موارد نگران کننده است چون پژوهش‌های جدید نشان داده که انتقال آن بسیار ساده تر و سریع تر از گونه‌های قبلی است.

خبرگزاری رویترز می‌افزاید سیستم خدمات معالجه هند به شدت تحت فشار است و قادر نیست درصد قابل توجهی از بیماران را بستری و تداوی کند. به گفته یک مقام محلی غروب روز دوشنبه به دلیل تاخیر در ورود تانکر حامل اکسیژن ۱۱ بیمار در شفاخانه دولتی شهر تیروپاتی فوت کردند.

در روزهای اخیر کمبود واکسین نیز به یک مشکل جدید بدل شده است. در ایالت ماهاراشترا که مومبای، مرکز مالی هند در آنجا قرار دارد و در دهلی، پایتخت که از کانون‌های اصلی شیوع ویروس هستند کمبود واکسین بسیار محسوس است.

وزیر صحت دولت ایالت ماهاراشترا در یک نشست خبری گفت:«ما می توانیم دوزهای بیشتری بخریم ولی در حال حاضر واکسین کافی در بازار وجود ندارد.»

تحت تاثیر موج گسترده ابتلا در هفته‌های اخیر و فشار افکار عمومی و نهادهای مدنی، اکثر ایالت‌های هند مقررات قرنطین و محدودیت‌های اجتماعی را سخت تر کرده و این روی فعالیت‌های اقتصادی در سطح کشور تاثیر شدیدی به جا خواهد گذاشت.

دو منبع به خبرگزاری رویترز گفتند که به دلیل ابتلای تعداد زیادی از کارگران در یکی از کارخانه های شرکت «فاکسکون» واقع در ایالت تامیل نادو میزان تولید تلفون‌های مدل «آیفون ۱۲» شرکت اپل بیش از ۵۰ فیصد کاهش یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا