#جنایات‌طالبانجامعهخبر و گزارشنگاه‌ها

کمک‌های بشردوستانه؛ میلیون‌ها دالر برای طالبان و مواد غذایی فاسد برای مردم

برنامه جهانی غذا، مملو از حشرات است و قابل پخت و پز نیست و این نهاد به مردم فقر و درمانده با توزیع مواد غذایی فاسد «توهین» کرده است.

پس از سقوط حکومت پیشین و تسلط دوباره طالبان بر افغانستان، مردم این کشور دچار بدترین بحران بشری جهان شد.

سازمان ملل متحد و کشورهای مختلف جهان اعلام کردند که برای جلوگیری از یک فاجعه بشری در افغانستان، باید کمک‌های بشردوستانه به این کشور ادامه یابد.

سازمان‌ها و کشورهای مختلف برای فرستادن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان اعلام آمادگی کردند و به این منظور با گروه طالبان وارد تعامل شدند.

نمایندگان کشورهای مختلف در دیدارهای شان با مقامات حکومت پیشین افغانستان و اعضای گروه طالبان، بر تداوم کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تأکید می‌کردند.

اما درست از زمان آغاز توزیع کمک‌های بشردوستانه به افغانستان، انتقادات گسترده از عدم شفافیت و ناعادلانه بودن آن وجود داشت.

گروه طالبان آغاز روند توزیع کمک‌های بشردوستانه در افغانستان، کنترل شدید بر این روند داشتند و نهادهای امداد رسان را مجبور می‌کردند که بر اساس اولویت بندی و خواست آنان عمل کنند.

اما توزیع مواد غذایی فاسد از سوی برنامه جهانی غذا (WFP) به ساکنان مناطق مرکزی افغانستان در روزهای اخیر، برای همه مردم دور از انتظار و «توهین آمیز» بود؛ در حالی که در همین روزها، جامعه جهانی 80 میلیون دالر را به بانک مرکزی افغانستان که تحت کنترل طالبان است فرستادند.

بیش از یک و نیم میلیارد دالر کمک
کشورهای جهان پس از تسلط گروه طالبان در افغانستان، بیش از یک میلیارد و پنج صد میلیون دالر به افغانستان کمک کرده‌اند؛ یعنی در هر ماه بیشتر از صد میلیون دالر.

این مقدار کمک به بانک مرکزی افغانستان که تحت کنترل طالبان است سپرده شده و در یک بانک تجارتی خصوصی نگهداری می‌شود.

اما روند مصرف آن و اینکه تاکنون چه مقدار از این پول مصرف شده است و چه مقدار دیگر باقی مانده است، مشخص نیست.

همچنین موارد مصرف این پول نیز روشن نیست و کسی ‌نمی‌داند که این مقدار پول در چه زمینه و به چه منظوری مصرف می‌شود.

سازمان ملل متحد بارها اعلام کرده است که این پول در اختیار گروه طالبان قرار نمی‌گیرد، اما در خبرها همواره ذکر شده است که ‌پول‌های فرستاده شده به بانک مرکزی افغانستان سپرده شده است.

هیچ‌گونه شفافیتی از روند ارسال و مصرف پول‌های کمک شده به افغانستان وجود ندارد و نه نهادهای بین‌المللی و نه گروه طالبان، هیچ‌گونه گزارش مفصل و دقیق در این مورد ارائه ‌نکرده‌اند.

بسیاری از شهروندان افغانستان به این باور هستند که این پول‌ها برای تداوم حضور گروه طالبان در قدرت به مصرف می‌رسد و این گروه با استفاده از این کمک‌ها، ‌می‌توانند پایه‌های حاکمیت و قدرت خود را در افغانستان، مستحکم تر بسازند.

توزیع مواد غذایی فاسد برای مردم
در اوایل هفته جاری خبرهای از توزیع کمک‌های بشردوستانه به افراد نیازمند در ولایت‌های بامیان و دایکندی در مرکز افغانستان منتشر شد.

تصاویری نیز از صف‌های طولانی افراد نیاز برای دریافت کمک‌های بشردوستانه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد مردم در صف‌های طولانی و هوای سرد ساعت‌ها برای دریافت مقداری کمک، صف کشیده‌اند.

اما پس از توزیع این کمک‌ها، ساکنان محل با نشر تصاویری از مواد غذایی توزیع شده توسط برنامه جهانی غذای سازمان ملل، گفتند که این مواد فاسد شده است و قابل استفاده نیست.

در این تصاویر دیده می‌شود که مواد غذایی توزیع شده به مردم نشان «WFP» یا برنامه جهانی غذا را دارد، اما غیر قابل استفاده است و مردم نتوانسته‌اند آن را مصرف کنند.

بسیاری از ساکنان این ولایت‌ها این کمک‌ها را در بدل ترمیم جاده‌ها و کارهای روزانه، دریافت کرده‌اند، اما گفته می‌شود که بسیاری از این مواد خوراکه که عمدتا آرد، روغن و دال نخود است، تاریخ مصرف گذشته است و احتمالا سالها در انبارهای مواد غذایی نگهداری شده است.

مردم می‌گویند که آردهای توزیع شده از سوی برنامه جهانی غذا، مملو از حشرات است و قابل پخت و پز نیست و این نهاد به مردم فقر و درمانده با توزیع مواد غذایی فاسد «توهین» کرده است.

اما بدون تردید یکی از عوامل فرستادن مواد غذایی فاسد به مناطق مرکزی افغانستان به عنوان کمک‌های بشردوستانه، کنترل و نظارت گروه طالبان است.

این گروه سال گذشته نیز کنترل شدید بر توزیع کمک‌های بشردوستانه داشت و مقدار کمک‌های توزیع شده در ولایت‌های شرقی و جنوبی با کمک‌های توزیع شده در ولایت‌های مرکزی افغانستان، تفاوت فاحش داشت.

مردم در ولایت‌های شرقی و جنوبی چندین بار کمک‌های هنگفت بشردوستانه و اکثرا هم پول نقد دریافت کردند، اما ساکنان مناطق مرکزی افغانستان، تنها چند کیلوگرام گندم به عنوان کمک بشردوستانه دریافت کردند.

تبعیض آشکار در توزیع کمک‌های بشر دوستانه و فرستادن میلیون‌ها دالر برای گروه طالبان، نشان می‌دهد که جهان از فقر و بدبختی مردم افغانستان سوء استفاده کرده و در سایه آن به تمویل و تقویت گروه طالبان می‌پردازد و این گروه نیز هواداران و نیروهای خود را به بهانه کمک‌های بشردوستانه، تقویت و تمویل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا