جامعهخبر و گزارشدیپلماسی

کمیسیون حقوق ‌بشر: انحلال این کمیسیون فراتر از صلاحیت طالبان است

کمیسیون حقوق بشر افغانستان در واکنش به انحلال این کمیسیون از سوی طالبان گفته که این کار ممکن نیست و طالبان باید به ماموریت و استقلال این کمیسیون احترام بگذارد.

کمیسیون حقوق بشر افغانستان در واکنش به انحلال این کمیسیون از سوی طالبان گفته که این کار ممکن نیست و طالبان باید به ماموریت و استقلال این کمیسیون احترام بگذارد.

این کمیسیون در تازه ترین مورد با نشر اعلامیه‌ای گفته که انحلال این نهاد فراتر از حوزه صلاحیت “حکومت خودخوانده طالبان” است.

کمیسیون حقوق بشر انحلال این کمیسیون را منتفی خوانده است.

در اعلامیه آمده که انحلال کمیسیون حقوق بشر واکنش‌های گستردۀ ملی و بین‌المللی در پی داشته و بحث‌های جدی پیرامونِ آیندۀ ارزش‌های حقوق‌بشر و ساختارهای مرتبط با آن در افغانستان را به‌بار آورده است.

اعلامیه افزوده که برمبنای قانون اساسی، و سندِ قبول‌شدۀ بین‌المللی مانند اصولنامه پاریس، تأسیس شده است.

این کمیسیون تاکید کرده که در سطح بین‌المللی از جایگاه و اعتبار بالایی برخوردار است، با سازمان ملل متحد، نهادهای بین‌المللی و منطقه‌ای حقوق‌بشر، نهادهای مدنی جهانی، فعالان برجستۀ حقوق‌ بشر و دولت‌های حامی حقوق‌بشر، هماهنگی فعال دارد.

اعلامیه افزوده که این کمیسیون در خارج با ایجاد گروه کاری تخصصی و تیم دادخواهی در هماهنگی با سایر نهادهای اثرگزار بین‌المللی، از حقوق شهروندان افغانستان در داخل و خارج از کشور دفاع می‌کند.

این در حالی است که طالبان اخیراً برخی نهادهای دولتی از جمله کمیسیون حقوق بشر افغانستان را منحل اعلام کرد.

اما؛ ایجاد یک کمیسیون مستقل حقوق بشر در توافقنامه بن در سال ۲۰۰۱ میان گروه‌های عمده سیاسی در هنگام بنیادگذاری نظام جدید افغانستان و در ماده دوم قانون اساسی ۲۰۰۴ نیز ساختار و تشکیلات آن در نظر گرفته شده است.

این کمیسیون که دارای ۹ عضو است، به شکل منظم در موارد نقض حقوق بشر و تلفات غیرنظامیان در جنگ از جانب شورشیان طالبان، نیروهای دولتی و بین المللی را نشر می‌کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا