اقتصادجهان

گامی جدید علیه بحران گاز طبیعی از آلمان

دولت آلمان اعلام کرده است که گازپروم ، زیرمجموعه سابق شرکت انرژی روسیه گازپروم در این کشور، در مدیریت دولتی بلندمدت و بسته نجات عمومی تا سقف ۱۰ میلیارد یورو در اختیار آنها قرار خواهد گرفت.

در بیانیه دولت آلمان آمده است که گازپروم آلمان که در ماه آوریل به طور موقت در اختیار مردم قرار گرفت تا تامین انرژی گاز طبیعی در این کشور تامین شود، به بلندمدت منتقل خواهد شد.

در این بیانیه آمده است که برای نجات شرکت از ورشکستگی تا سقف ۱۰ میلیارد یورو بسته امداد و نجات ارائه می شود و عنوان شده است که این بسته نجات نقدینگی را تضمین می کند و تامین گاز پشتیبان را تامین می کند.

تنظیم کننده بازار انرژی آلمان (Bundesnetzagentur-BNetzA) به دنبال تحریم های کشورهای غربی علیه مسکو، به طور موقت گازپروم آلمان را برای تضمین تامین انرژی در گاز طبیعی در آلمان در ۴ آوریل در اختیار گرفت.

سرمایه‌گذاری‌های غربی علیه مسکو و قطع گاز روسیه، گازپروم آلمانیا را که شرکت کلیدی تامین گاز در آلمان است، تحت فشار قرار داد.

فعالیت های این شرکت در بازار گاز آلمان شامل ذخیره سازی، تجارت گاز طبیعی و حمل و نقل است.

واحد آستورا متعلق به گازپروم آلمانیا بزرگترین تاسیسات ذخیره سازی گاز طبیعی کشور را اداره می کند.

از سوی دیگر، نکته قابل توجه این بود که شرکت انرژی روسیه گازپروم امروز هشدار داد که به دلیل مشکلات فنی، انتقال گاز طبیعی از طریق خط لوله گاز طبیعی نورد استریم ۴۰ درصد کاهش خواهد یافت.

در بیانیه وزارت اقتصاد و حفاظت از آب و هوای آلمان، وضعیت نورد استریم ۱ به دقت رصد می شود و در حال حاضر “امنیت تامین” گاز طبیعی در این کشور تضمین شده است.

در همین حال، به نظر می رسد آلمان برای چرخاندن چرخ صنعت و گرم کردن خانه ها بیش از هر کشور اروپایی دیگری به نفت، گاز و زغال سنگ روسیه وابسته است، در حالی که این کشور ۵۵ درصد گاز طبیعی، ۳۵ درصد نفت خام و ۴۵ درصد از گاز طبیعی خود را دریافت می کند. زغال سنگ از روسیه می آید.

حدود نیمی از خانه های آلمان با گاز طبیعی گرم می شوند که برای تولید برق در صنایع سنگین استفاده می شود.

دولت آلمان که سخت در تلاش است تا وابستگی انرژی خود به روسیه را کاهش دهد، اعلام می کند که برای مستقل شدن کامل از گاز روسیه به زمان نیاز دارد.

دولت با توقف فوری گاز از روسیه مخالف است، هرچند از تحریم های کشورهای غربی علیه مسکو حمایت می کند.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا