گروه جهانی حامی انتخابات خواهان برگزاری انتخابات افغانستان در زمان معین اش شد

پس از بستن چندین دفتر نهادهای انتخاباتی، گروه جهانی حامی انتخابات خواهان برگزاری انتخابات افغانستان در زمان معینش شد. کمیسیون مستقل انتخابات نیز از بازگشایی این دفاترش تا دوروز دیگر خبرداده است.

کوکچه پرس120 نمایش هاآخرین بروزرسانی:یکشنبه ۲۸ اسد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۱ قبل از ظهر

کم از کم یک هفته است که دروازه‌ی دفتر مرکزی و برخی از دفترهای ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات از سوی معترضان بسته است.

این معترضان خواستار درج نام‌های نامزدان حذف شده در فهرست نهایی نامزدان انتخابات مجلس نمایندگان اند.

در کنار دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات در کابل، دفتر های ولایتی این نهاد در بدخشان، تخار، کندز، بغلان، پروان، بامیان، بلخ، ننگرهار، لوگر، پکتیا بسته است.

حالا گروه حامی جهانی انتخابات، که شامل کشورهای حامی کلیدی چون، اتحادیه اروپا، دنمارک، آلمان، بریتانیا، جاپان و امریکا به اضافه ناتو و یونما می شود، در خبرنامه امروزش نگاشته است که این نهاد “همواره حامی برگزاری

تلاش های افغانستان برای برگزاری انتخابات شفاف و همه شمول در زمان معینش است.”

در بخش اعلامیه این گروه آمده است: “گروه جهانی حامی انتخابات با نکوهش همه تلاش های که مانع کار نهادهای انتخاباتی در راستای برگزاری انتخابات پارلمانی ۲۰۱۸ می شوند، از تمام طرف های دخیل می خواهیم تا به کمیسیون های مستقل انتخابات و شکایات اجازه دهند تا فعالیت شان را بدون تاخیر ادامه دهند.

این نهاد، انتخابات را یک روند ملی و همه شمول خوانده و از تمام نامزدان، نهادهای مدنی و دولتی و خواسته تا این روند را حمایت کنند و در راستای تطبیق دیموکراسی، تامین ثبات و صلح گام بردارند.

تلاش های داخلی:

از سوی هم، سیدحفیظ‌الله هاشمی دبیر کمیسیون مستقل انتخابات خبرداده است که گفت‌وگوها از سوی حکومت و این کمیسیون ، با نامزدان حذف‌شده ادامه دارد و شاید تا دو روز دیگر دفاتر این نهاد باز شود.

هفته‌ی گذشته، برخی از نامزدان حذف شده گفتند که قرار است در پیوند به خواست‌های شان، با رییس جمهور در کاخ ریاست جمهوری دیدار کنند اما تا کنون گزارشی دقیق از این دیدار بدست نرسیده است.

کمیسیون مستقل انتخابات تاکنون بار بار از حکومت خواست که به این چالش پایان داده و زمینه‌ی باز شدن دروازه‌های این نهاد را فراهم کند اما ریاست جمهوری و ریاست اجرایی تا کنون در این پیوند هیچ واکنشی نشان نداده‌اند.

ریاست‌جمهوری در این مورد چیزی نمی‌گوید اما مجیب الرحمان سخنگوی ریاست اجرایی تاکید دارد که کمیسیون‌های انتخاباتی مطابق قانون عمل کنند.

هر چند روز گذشته بار دیگر، کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی تصمیمش در مورد نامزدان حذف شده را قانونی و نهایی دانست اما برخی منابع در حکومت و کمیسیون مستقل انتخابات به تلویزیون یک گفته‌اند که برخی تلاش ها برای برگرداندن نامزدان حذف شده به فهرست نهایی نامزدان جریان دارد.

۱۳۹۷-۰۵-۲۸ ۱۳۹۷-۰۵-۲۸
لغو پاسخ
0 comments

Sorry Comments are closed

کوکچه پرس