جامعهجهانخبر و گزارش

یوناما خطاب به طالبان: اصل برابری و عدم تبعیض باید به یک واقعیت روزانه در افغانستان تبدیل شود

دفتر هیأت معاونیت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) به مناسبت روز جهانی حقوق بشر، می‌گوید که زنان پس از تسلط طالبان بر افغانستان شاهد تضعیف حقوق‌شان بوده‌اند.

وناما امروز (جمعه، ۱۹ قوس) در اعلامیه‌ای به مناسبت روز «بین‌المللی حقوق بشر»، بر اهمیت واقعی اعلامیه جهانی حقوق بشر برای افغانستان تاکید کرده و از طالبان خواسته است که حمایت‌شان را از حقوق هر شهروند این کشور نشان دهند.

هم‌چنان این نهاد افزوده است که شعار امسال روز جهانی حقوق بشر نیز بر «برابری» تمرکز دارد.

براساس ماده اول اعلامیه جهانی حقوق بشر، همه افراد بشر آزاد به دنیا می‌آیند و از نگاه حیثیت و حقوق با هم برابر هستند.

دیبرا لاینز، نماینده خاص سرمنشی ملل متحد برای افغانستان این اصل را حیاتی عنوان کرده و گفته است که اصول برابری وعدم تبعیض برای بهره‌مند شدن همه از حقوق بشری‌شان بسیار مهم است.

به همین دلیل، او از طالبان خواسته است که این اصل را به یک واقعیت روزانه در افغانستان بدل کنند.

به باور لاینز، رعایت این اصل می‌تواند در شکستن چرخه فقر، فراهم کردن فرصت‌های مناسب برای جوانان و توسعه یک محیط صحی کمک کند.

از جانب دیگر، لاینز به تعهدات طالبان برای حفاظت از همه اقشار جامعه اشاره کرده و افزوده است که آنان باید به این تعهدات‌شان عمل کنند.

نماینده خاص سرمنشی ملل متحد از رعایت نشدن حقوق زنان و دختران ابراز نگرانی کرده، زیرا به گفته او، از زمانی که طالبان بر افغانستان تسلط پیدا کرده‌اند، زنان و دختران شاهد تضعیف حقوق‌شان بوده‌اند.

لاینز خاطر نشان کرده است که برای ترویج و حمایت فعالانه از حقوق برابر برای دختران و زنان در دست‌رسی به تعلیم و تربیه، کار، رفت‌وآمد آزادانه و سایر عرصه‌های زندگی، نیاز به انجام تلاش‌های چشم‌گیر از سوی طالبان دارد.

در کنار این، او گزارش‌های معتبر کشته شدن، مفقود شدن و استفاده از خشونت در برابر اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان، جامعه مدنی به شمول مظاهره کننده‌گان، کارمندان رسانه‌ای، مدافعین حقوق بشر و اقلیت‌ها در ماه‌های اخیر را نگران کننده خوانده است.

نماینده خاص سرمنشی سازمان ملل متحد برای افغانستان از طالبان خواسته است که در مورد این موضوعات تحقیق و یافته‌های‌شان را علنی کنند.

گفتنی است که طالبان در بیست‌وچهارم ماه اسد سال جاری کنترل افغانستان را در دست گرفتند و حکومت پیشین را سقوط دادند.

از آن زمان تاکنون، شهروندان از نقض حقوق بشر، خشونت و بدرفتاری نیروهای طالبان شکایت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا