سیاستنگاه‌ها

یک‌سالگی فرار غنی؛ نیروهای امنیتی «سرگردان» و بدون «فرمانده» مانده بودند

اشرف غنی، رئیس جمهور پیشین افغانستان در تازه‌ترین مصاحبه خود به تلویزیون «سی‌ان‌ان» در توجیه فرارش از کشور گفته است که او آخرین نفری بوده که افغانستان را ترک کرده است و مدعی شده که پیش از او وزیر دفاع حکومتش کشور را ترک کرده بود.

تمیم عاصی، آگاه مسایل نظامی و معاون پیشین وزارت دفاع ملی افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته است:

غنی به سی ان ان گفته که من آخرین نفری بودم که کابل را ترک کردم. خداوند تو دروغ گوی فراری را بشرماند. در بعد از ظهر سقوط و بعد از اینکه هلیکوپتر‌های او فرار کردند من به چشم خود در میدان هوایی نیم کابینه و سران حکومت را دیدم که منتظر پرواز‌ها و طیاره‌ها بودند. در شام همان روز کاروان‌های اردو، پولیس و امنیت ملی که از ولایات رسیده بودند در نزدیک مقر وزارت داخله، دفاع و امنیت ملی سرگردان و بدون فرمانده بودند. یکتعداد‌شان گریان و شیون می‌کردند که چرا مخابره را جواب نمی‌دهند. من این جوانان تا دندان مسلح و بدون فرمانده را که شیون کنان می‌دیدم آب می‌شدم در حالیکه هیچ مسولیت حکومتی نداشتم اما سرقومندان اعلی، بچه فلم محب و راسپوتین فضلی در اوزبیکستان با پول‌ها دزدی منتظر پرواز و اقامت در هوتل پنج ستاره دوبی بودند.

شب سقوط کاروان‌های طالبان با بیرق سفید در اطراف و اکناف کابل جابجا شدند. من شب بیرون شدم و دیدم که بدون هیچ ترس و هراس جابجا می‌شدند.

روز بعد هنوز هم کاروان‌های اردو، پولیس و امنیت در شهر کابل بودند اما سرگردان و بدون فرمانده می‌گشتند. اکثریت رهبری و قومندانان بلند و میانه نیرو‌های امنیتی به میدان هوایی آمده و منتظر فرار بودند. اما صفوف این نیرو‌ها همچنان پابند حلف نظامی و منتطر بودند. این تنها در اواخر روز دوم و روز سوم بود که دیگر امیدی را ندیدند‌ و کالا‌های خود را تبدیل کرده و صفوف را ترک نمودند.

این یاد داشت را بخاطر این نوشتم که غنی خایین و حواریون از‌پول دزدی چند شرکت حقوقی‌و روابط عامه را قرار داد کرده‌اند تا اینها را تطهیر و چهره‌های جدید برای‌شان بسازد. اینها می‌خواهند دوباره در صحنه بیایند و عادی شوند مثل اینکه که هیچ چیزی نشده و یک ملت را تباه نکردند. کور خوانده‌اند.

جای شما خاینین در تاریک‌ترین گودال‌های تاریخ برای چند نسل محفوظ است.

حساب می‌دهیم و حساب می‌گیریم. این شعارتان یادتان است!
یادداشتی از تمیم عاصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا