جهانخبر و گزارشعکسفناوری

یک گونه دایناسور جدید که 76 میلیون سال پیش می زیسته کشف شد: آیا جد تی.ریکس پیدا شده است؟

یک گونه دایناسور جدید که 76 میلیون سال پیش می زیسته است در ایالت مونتانای آمریکا پیدا شده است. اعلام شده است که گونه ای به نام Daspletosaurus wilsoni ممکن است جد T. rex، درنده ترین دایناسورها باشد. در حالی که این کشف به سوالات ناشناخته مهم در مورد تکامل دایناسورها پاسخ می دهد، دانشمندان همچنین به این نتیجه رسیدند که Daspletosaurus wilsoni یک جفت شاخ در کنار چشمان خود دارد.

70 میلیون سال پیش، تیرانوسوروس رکس درنده ترین دایناسورها است و به عنوان “پادشاه گونه” توصیف می شود. اما اطلاعات زیادی در مورد این که از چه گونه ای تکامل یافته و رشد آن وجود ندارد، در دست نیست. دانشمندان آمریکایی به کشف جدیدی دست یافته اند که می تواند به این سوالات پاسخ دهد.
محققان فسیلی از گونه جدیدی را در ایالت مونتانا با شاخ هایی در اطراف چشمانش یافته اند. Daspletosaurus wilsoni، که با قطعات فسیل شده جمجمه و اسکلت مربوط به حدود 76.5 میلیون سال پیش کشف شد، تصور می‌شود که جد گونه T. Rex باشد
دانشمندان در توضیح جزئیات این کشف در مجله علمی Paleontology and Evolutionary Science، اظهار داشتند که شاخ های برجسته اطراف چشم این فسیل در تیرانوسورهای بدوی پیدا شده است، در حالی که کاسه چشم عمیق با گونه های بعدی از جمله T. rex مطابقت دارد.
دیرینه شناسان موزه دایناسور بدلندز در داکوتای شمالی فسیل هایی حاوی دنده ها و انگشتان پا را در سازند رودخانه جودیت در شمال شرقی مونتانا بین سال های 2017 تا 2021 کشف کردند.
کشف اصلی توسط جک ویلسون عضو تیم انجام شد که تکه کوچکی از استخوان صاف را دید که از پایین یک صخره بلند بیرون زده بود.
محققان توضیح دادند که D. wilsoni از نوادگان Daspletosaurus torosus است و احتمالاً جد Daspletosaurus horneri است که بین 77 تا 75 میلیون سال پیش پدید آمد.
الیاس وارشاو و دنور فاولر، نویسندگان همکار این مطالعه، می‌گویند: «بسیاری از محققان در مورد اینکه آیا تیرانوسوریدها یک دودمان منفرد را نشان می‌دهند که در محل تکامل یافته‌اند یا چندین گونه نزدیک به هم که از یکدیگر نشأت نمی‌گیرند، اختلاف نظر دارند.
فقدان نمونه های باکیفیت برای بررسی مانع این امر شد. او گفت: “کشف جدید نشان می دهد که دایناسورها یکی پس از دیگری مانند “پله های متوالی نردبان مانند در یک اصل و نسب تکاملی” دنبال می شوند، نه اینکه مانند “عموزاده های تکاملی” از یکدیگر جدا شوند.”

منبع: NTV

دکمه بازگشت به بالا