جهانخبر و گزارشسلامتی

۱۴ درصد از بشریت به بیماری لایم مبتلا هستند

بر اساس این مطالعه، بیش از ۱۴ درصد از جمعیت جهان به بیماری لایم، شایع ترین بیماری منتقله از طریق کنه مبتلا هستند.

تحقیقات در مجله BMJ Global Health نشان داد که بیش از ۱۴ درصد از جمعیت جهان به بیماری لایم، شایع ترین بیماری منتقله از طریق کنه مبتلا هستند.

اروپای مرکزی با ۲۰ درصد بالاترین نرخ ابتلا را دارد، در حالی که مردان بالای ۵۰ سال که در مناطق روستایی زندگی می کنند، بیشتر در معرض خطر هستند.

علائم: درد عضلانی و مفاصل، سردرد، تهوع

در بیماری لایم، این بیماری به ندرت کشنده است، اما افرادی که توسط کنه آلوده گاز گرفته می شوند، اغلب دچار بثورات پوستی و علائمی شبیه آنفولانزا مانند درد ماهیچه ها و مفاصل، سردرد، تهوع و استفراغ می شوند.

محققان داده های ۸۹ مطالعه را جمع آوری کردند تا دریابند که بیماری لایم در سراسر جهان چقدر شایع است.

باکتری عامل بیماری Borrelia burgdorferi (Bb) در خون ۱۴.۵ درصد از حدود ۱۶۰ هزار شرکت کننده یافت شد.

محققان می‌گویند: «این جامع‌ترین و رایج‌ترین بررسی سیستماتیک از شیوع این بیماری در سراسر جهان است.

بالاترین آنتی بادی در اروپای مرکزی

پس از اروپای مرکزی، مناطقی که بالاترین میزان آنتی بادی را داشتند، آسیای شرقی با ۱۵.۹ درصد، اروپای غربی با ۱۳.۵ درصد و اروپای شرقی با ۱۰.۴ درصد بودند. کارائیب با تنها ۲ درصد کمترین نرخ را دارد.

تحقیقات قبلی نشان داده است که بیماری های منتقله از طریق کنه در ۱۲ سال گذشته دو برابر شده است. این مطالعه نشان داد که تغییرات آب و هوایی، مهاجرت حیوانات، از دست دادن زیستگاه از جمله دلایل افزایش است.

بر اساس این مطالعه، کشاورزان و کارگرانی که به طور منظم با حیوانات خانگی مانند سگ و گوسفند ارتباط برقرار می کنند، بیشتر در معرض خطر گاز گرفتن کنه آلوده هستند.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا