جهانخبر و گزارشعکس

۱۷ جسد از جمله ۱۱ کودک در چاهی ۸۰۰ ساله پیدا شد: قربانی یک قتل عام بزرگ شدند

جسد ۱۷ نفر که مشخص شد در قرن دوازدهم مرده اند در نورویچ انگلستان پیدا شد. تجزیه و تحلیل DNA نشان داد که بقایای انسان، که ۱۱ مورد آن متعلق به کودکان است، از نژاد یهودیان اشکنازی بوده و آنها قربانی یک قتل عام بزرگ در طول زندگی خود بوده اند.

کارگران ساختمانی که در یک مرکز خرید در نورویچ انگلستان پایه گذاری می کردند، ۱۷ جسد را در ته یک چاه ۸۰۰ ساله پیدا کردند. هویت بقایای شش بزرگسال و ۱۱ کودک و علت افتادن آنها در چاه قرون وسطی مدتهاست که دانشمندان را متحیر کرده است.
بر خلاف دیگر گورهای دسته جمعی، که اسکلت ها به طور یکنواخت چیده شده بودند، اجساد به طرز عجیبی قرار گرفته بودند. آنها نیز سر بریده شدند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی مرگ این افراد، محققان اخیراً مواد ژنتیکی دقیقی را که به لطف پیشرفت های اخیر در توالی یابی DNA باستانی در استخوان ها حفظ شده است، کشف کردند.
ژنوم شش نفر از افراد نشان داد که چهار نفر با هم مرتبط هستند. در میان آنها سه خواهر بودند که کوچکترین آنها بین ۵ تا ۱۰ سال سن داشت. تجزیه و تحلیل بیشتر مواد ژنتیکی نشان داد که هر شش “تقریباً مطمئنا” یهودی اشکنازی بودند.
باستان شناسان گفتند که معتقدند همه این افراد در جریان خشونت ضد یهود که شهر را ویران کرد جان خود را از دست دادند. کارشناسان گزارش دادند که آنها در جریان شورش فوریه ۱۱۹۰ کشته شدند، که احتمالاً مربوط به جنگ صلیبی سوم، یکی از بسیاری از جنگ های مذهبی بود که در این دوره رخ داد.
سلینا بریس، محقق اصلی موزه تاریخ طبیعی لندن و نویسنده اصلی مقاله، گفت: «۱۲ سال پس از شروع تجزیه و تحلیل بقایای این افراد، من از پیشرفت فناوری و توانایی پاسخ دادن به سؤالات در مورد آنها راحت شدم. آنها که بودند و چرا کشته شدند.»
از سوی دیگر، نویسندگان این مطالعه به نقل از رالف دی دیکتو، مورخ، اظهار داشتند که وی در نسخه خطی قرون وسطایی “Imagines Historiarum II” به کشتار رخ داده در سال ۱۱۹۰ اشاره کرده است:
“بسیاری از کسانی که می خواستند به اورشلیم بروند، قبل از حمله به ساراسین ها تصمیم گرفتند علیه یهودیان قیام کنند. بر این اساس، در ۶ فوریه ۱۱۹۰، تمام یهودیانی که در خانه های خود در نوریچ بودند قتل عام شدند؛ برخی به آنها پناه بردند. قلعه.”
محققان همچنین گزارش دادند که این چاه در محله یهودیان قرون وسطایی نورویچ قرار داشت و این مطالعه اشاره کرد که جامعه یهودیان این شهر از نوادگان یهودیان نورمن اشکنازی هستند که توسط ویلیام فاتح که در سال ۱۰۶۶ به انگلستان حمله کرد به انگلستان دعوت شده بودند. .
با این حال، ارتباط اجساد در چاه با شورش ۱۱۹۰ نامشخص است. تاریخ‌گذاری بقایای رادیوکربن نشان داد که انسان‌ها در نقطه‌ای بین سال‌های ۱۱۶۱ تا ۱۲۱۶ به داخل چاه پرتاب شدند. این دوره ای است که شامل برخی از وقوع خشونت های یهودی ستیزانه در انگلستان می شود و همچنین شامل شورش بزرگ ۱۱۷۴ می شود که در آن افراد زیادی کشته شدند.
تام بوث، دانشمند پژوهشی ارشد در موسسه فرانسیس کریک، گفت: “کار ما نشان می دهد که باستان شناسی، و به ویژه تکنیک های علمی جدید مانند DNA باستانی، چقدر می تواند در ارائه دیدگاه های جدید در مورد رویدادهای تاریخی موثر باشد. شرح رالف دی دیستو از حملات ۱۱۹۰ پس از میلاد خاطره انگیز است، اما یهودیان “چاه عمیقی که اجساد مردان، زنان و به ویژه کودکان را در بر می گیرد، ما را مجبور می کند تا با وحشت واقعی آنچه روی داد روبرو شویم.”
از سوی دیگر، مطالعه منتشر شده در Current Biology بیان کرد که یهودیت در درجه اول یک دین و هویت فرهنگی مشترک است، اما در نتیجه یک عمل طولانی مدت ازدواج در جامعه، گروه های یهودی اشکنازی اغلب دارای اجداد ژنتیکی متفاوتی هستند که شامل نشانگرهای برخی از اختلالات ژنتیکی نادر
اینها شامل بیماری تای ساکس است که اغلب در دوران کودکی کشنده است. بر اساس این اطلاعات، محققان دریافتند که بقایای انسان در چاه دارای نسب ژنتیکی مشابهی با یهودیان اشکنازی کنونی است، که از نوادگان جمعیت یهودی قرون وسطایی هستند که عمدتاً در شمال و شرق اروپا منشا گرفته اند.
مارک توماس، استاد ژنتیک تکاملی در دانشگاه کالج لندن و یکی از نویسندگان این مطالعه، گفت: «به دلیل ممنوعیت مزاحم مقبره‌های یهودی، هیچ‌کس قبلاً DNA باستانی یهودی را تجزیه و تحلیل نکرده بود.
با این حال، تا زمانی که تجزیه و تحلیل ژنتیکی انجام ندادیم، نمی دانستیم که آنها یهودی هستند. این کاملاً شگفت‌انگیز بود که بقایای ناشناخته اولیه، شکاف تاریخی مربوط به زمانی که برخی جوامع یهودی برای اولین بار تشکیل شدند و منشأ برخی از اختلالات ژنتیکی را پر می‌کنند.»
تجزیه و تحلیل DNA همچنین به محققان این امکان را داد تا ویژگی‌های فیزیکی یک کودک نوپا را که در چاه یافت شده است، استنباط کنند. به گفته کارشناسان، این کودک احتمالا چشمان آبی و موهای قرمز داشته است.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا