جهانعکس

۷ پرسش مهم پیرامون تاریخچه بحران بین چین و تایوان

نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا علیرغم همه تهدیدهای چین به تایوان سفر کرد. با این حال، در حالی که چین تایوان را به عنوان یک استان جدایی طلب تعریف می کند که در نهایت به کنترل پکن باز خواهد گشت. تایوان خود را کشوری مستقل با قانون اساسی و رهبران منتخب دموکراتیک می داند. بنابراین سفر یک مقام ارشد آمریکایی به تایوان پس از 25 سال خشم چین را برانگیخت و ترس از جنگ را افزایش داد. شی جین پینگ، رئیس جمهور چین گفت که در استفاده از نیروی نظامی برای "اتحاد مجدد" با تایوان تردید نخواهد کرد. در اینجا تاریخچه بحران چین و تایوان و تغییر نگرش ایالات متحده در طول سال ها در هفت سؤال آورده شده است.

تایوان در حدود ۱۶۰ کیلومتری سواحل جنوب شرقی چین واقع شده است. این کشور همچنین در “نخستین زنجیره جزیره” قرار دارد که شامل فهرستی از مناطق آمریکایی است که برای سیاست خارجی ایالات متحده حیاتی هستند.
کارشناسان اظهار داشتند که اگر چین تایوان را تصرف کند، از نظر نظامی در منطقه غربی اقیانوس آرام قوی تر خواهد شد. تحلیلگران سیاسی همچنین می گویند که چین می تواند پایگاه های نظامی آمریکا را تا گوام و هاوایی تهدید کند.
اما چین بارها بر صلح آمیز بودن اهدافش تاکید کرده است.

تایوان اولین بار در قرن هفدهم زمانی که سلسله چینگ در قدرت بود تحت کنترل کامل چین قرار گرفت. پس از شکست چینی ها از ژاپن در سال ۱۸۹۵، او جزیره را تحت کنترل ژاپن ترک کرد. سپس در سال ۱۹۴۵، پس از شکست ژاپن در جنگ جهانی دوم، چین دوباره جزیره را تصرف کرد.
در سال های بعد، جنگ داخلی در سرزمین اصلی چین بین نیروهای دولتی ملی گرا به رهبری چیانگ کای شک و حزب کمونیست مائو تسه تونگ در گرفت. کمونیست ها در جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ پیروز شدند و کنترل پکن را به دست گرفتند. چیانگ کای شک و آنچه از سیاستمداران ملی گرا باقی مانده بود به تایوان گریختند و برای چندین دهه بعد در این کشور سلطنت کردند.
امروزه، چین از این استدلال استفاده می کند تا استدلال کند که تایوان در اصل استان چین بوده است. اما تایوانی‌ها نیز به همین تاریخ اشاره می‌کنند و ادعا می‌کنند که هرگز بخشی از دولت مدرن چین که پس از انقلاب ۱۹۱۱ یا جمهوری خلق چین که توسط مائو در سال ۱۹۴۹ تأسیس شد، نبودند.
شی جین پینگ، رئیس جمهور چین در بیانیه ای در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که هیچ کس نمی تواند این واقعیت را که تایوان “بخشی از چین است” تغییر دهد و پکن استفاده از نیروی نظامی را به عنوان گزینه ای برای “اتحاد مجدد” کنار نخواهد گذاشت.
از سوی دیگر، چیانگ کای شک پس از فرار به تایوان، رهبری کومینتانگ را که متشکل از سیاستمداران ملی‌گرا بود، برعهده داشت. کومینتانگ از آن زمان به یکی از برجسته ترین احزاب سیاسی تایوان تبدیل شده است که در بیشتر تاریخ این جزیره رهبری می کند.
از سوی دیگر، در حال حاضر تنها ۱۳ ایالت به همراه واتیکان تایوان را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت می شناسند. چین فشار دیپلماتیک قابل توجهی را بر کشورهای دیگر وارد می کند تا تایوان را به رسمیت نشناسند یا کاری که متضمن به رسمیت شناختن باشد انجام ندهند.
کارشناسان می گویند چین ممکن است به دنبال دستیابی به “اتحاد مجدد” از راه های غیر نظامی، مانند تقویت روابط اقتصادی باشد، اما در هر درگیری نظامی، واضح است که نیروهای مسلح چین از تایوان کوتوله خواهند کرد.
چین بیش از هر کشور دیگری به جز ایالات متحده برای دفاع هزینه می کند و دارای طیف گسترده ای از تسلیحات پیشرفته از قدرت دریایی گرفته تا فناوری موشکی و هواپیما و حملات سایبری است. در یک درگیری آشکار، برخی از کارشناسان پیشنهاد کرده اند که تایوان در بهترین حالت می تواند حمله چین را کاهش دهد و در حالی که منتظر کمک خارجی است، حملات چریکی را انجام دهد. گفته شد که این کمک می تواند از سوی ایالات متحده آمریکا که به تایوان سلاح می فروشد، باشد.
با این حال، تا کنون سیاست واشنگتن مبنی بر عدم قطعیت استراتژیک در مورد چگونگی دفاع یا محافظت ایالات متحده از تایوان در صورت حمله نامشخص مانده است. از نظر دیپلماتیک، ایالات متحده در حال حاضر تنها یک دولت چین را به رسمیت می شناسد و به سیاست “چین واحد” پایبند است و به جای تایوان، با چین روابط رسمی دارد.
از سوی دیگر، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در ماه می گذشته در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده از تایوان دفاع خواهد کرد یا خیر، پاسخ مثبت داد. کاخ سفید سپس تاکید کرد که واشنگتن موضع خود را تغییر نداده است.
اقتصاد تایوان برای جهان بسیار مهم است. زیرا بیشتر تجهیزات الکترونیکی روزانه دنیا، از تلفن گرفته تا لپ تاپ، ساعت و کنسول بازی، از تراشه های کامپیوتری ساخت تایوان تامین می شود. یک شرکت تایوانی به نام شرکت تولید نیمه هادی تایوان (TSMC) بیش از نیمی از بازار جهانی را کنترل می کند.
ارزش شرکت تولید کننده تراشه برای فناوری و صنایع نظامی در سال ۲۰۲۱ به ۱۰۰ میلیارد دلار رسید.بنابراین، کشورهای غربی، به ویژه ایالات متحده، نگران هستند که تهاجم چین به تایوان بتواند کنترل بیشتری بر یکی از مهمترین صنایع جهان به پکن بدهد.

با وجود تنش های اخیر بین چین و تایوان، تحقیقات قبلی نشان داده است که بسیاری از تایوانی ها بیش از حد نگران این موضوع نیستند. در اکتبر ۲۰۲۱، بنیاد افکار عمومی تایوان از مردم پرسید که آیا فکر می کنند در نهایت جنگی با چین رخ خواهد داد؟ تقریباً دو سوم (۶۴.۳%) پاسخ منفی دادند.
از سوی دیگر، یک مطالعه جداگانه نشان داد که اکثر مردم تایوان خود را تایوانی می دانند و هویت کاملاً متفاوتی دارند. نظرسنجی های انجام شده توسط دانشگاه ملی چنگچی از اوایل دهه ۱۹۹۰ نشان می دهد که نسبت کسانی که خود را چینی یا چینی و تایوانی معرفی می کنند کاهش یافته است و اکثر مردم خود را تایوانی می دانند.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا