جامعهسیاستنگاه‌ها

​تعامل آمریکا با طالبان و احتمال تشکیل دولت همه شمول نمایشی در افغانستان

تحرکات و رفت و آمدهای پیدا و پنهان دیپلمات‌های کشورهای مختلف منطقه و جهان و تلاشهای مقام‌های طالبان برای تفاهم با آنها، نشان می‌دهد که خبری در راه است.

تحرکات و رفت و آمدهای پیدا و پنهان دیپلمات‌های کشورهای مختلف منطقه و جهان و تلاشهای مقام‌های طالبان برای تفاهم با آنها، نشان می‌دهد که خبری در راه است. اصل خبر ایجاد دولت فراگیر و به رسمیت شناخته شدن امارت اسلامی افغانستان خواهد بود.
آمریکا و غرب مرموزانه در پی احیای بقایا و جوانه‌های آن عده از جریانهای سیاس و فکری مزدور و فرصت طلب که دستاورد بیش از بیست سال اشغال و تأسیس جمهوری قلابی فساد و دولت‌های دست نشانده، خود می‌دانند، در قالب امارت اسلامی هستند.
این عناصر از آن جهت فریبکارانه مورد پسند طالبان خواهد بود که مقام‌های بالا در دولت قبلی نداشته یا منتقد بوده‌اند.
این یک طرف قضیه است و کامل نیست، طرف مهم دیگر، با وجودی که در میان گروه‌های سیاسی و جریان‌های فکری افغانستان هیچ مهره و دوست واقعی ندارد، در تطهیر و مشروعیت بخشیدن نیروها و عناصر متحد و دست پرورده آمریکا و غرب و متحدان شان، برای مردم افغانستان و جهان ید بیضا دارد. این طرف جمهوری اسلامی ایران است.
به نظر می‌رسد تا اندازه ای وضع شبیه کنفرانس بن است. ممکن است بار دیگر مقام‌های ایرانی ناخودآگاه یا آگاهانه بسوی نیروها و عناصر مورد توافق آمریکا و غرب و طالبان به نام مسلمان، مجاهد، شیعه، فارسی‌زبان و … جهت داده شوند و مانند گذشته به عنوان دوست از آنها حمایت کنند و بزعم خودشان بازی بردبرد انجام دهند، بازی برد بردی که در بن انجام شد یکسره باخت بود.
طالبان، از میان تاجیکها و ازبک‌ها، عناصری را خود دارد و عناصری دیگری را هم با مشورت آمریکا و غربی‌ها خواهد پذیرفت.
در میان هزاره‌ها هم بقایای و جوانه‌های جریان فکری و سیاسی که تلاش می‌کند جامعه شیعه را در پای قومیت ذبح کند – و این کا را کرده و موفق هم بوده‌است – مورد توافق مشترک آمریکا و طالبان هستند، چرا که با استفاده از آنها هم ایران را بنام حضور شیعه فریب می‌دهند و هم توسط آنها با نفوذ ایران و مذهب تشیع در افغانستان مبارزه می‌کنند.
دولت همه شمول شاید اینگونه تشکیل شود، اما منافع ایران و شیعیان را با پنبه سر خواهند برید. کاری که در بیست سال گذشته صورت گرفت و همه شاهد هستند، اما هیچ‌کسی به آن توجه نکرده و نمی‌کنند. بر فرزندان آگاه، متدین و وطن دوست افغانستان است که نگذارند این روند تکرار شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا