خبر و گزارشسیاست

‌‌صداي پنجشير بالاخره به گوش اصولگرايان ایران رسيد

‌بالاخره گويا خبر مقاومت دره پنجشير به رسانه‌هاي اصولگرای ایران هم رسيد!

اصولگرايان ایران که در قدرت هستند در چند ‌وقت اخير در برابر رخدادهاي طالبان واکنش‌هاي مقطعي رفت و برگشتي دارند، به‌جاي يک استراتژي واحد مدام تاکتيک عوض مي‌کنند. يک بار مي‌گويند طالبان تغيير کرده، شيعيان را نمي‌کشد و جنبش اصيل منطقه است. اما بعدا پشيمان مي‌شوند و آنها را تروريست و جنايتکار مي‌نامند. يا به بهانه اينکه سياست ما عدم دخالت در سياست داخلي افغانستان است، اخبار دره پنجشير و مقاومت احمد مسعود، فرزند احمدشاه مسعود را بايکوت خبري مي‌کنند. اما حالا آش آن‌قدر شور شد که گويا بالاخره سکوتشان را شکستند. صداوسيمايي که جشن بدرقه تابوت آمريکايي‌ها از سوي طالبان را‌ شادي مردم افغانستان از خروج آمريکايي‌ها ترجمه مي‌کرد‌، درباره احمد مسعود سکوت پيشه کرده يا حتي در برنامه‌هاي کارشناسي به انتقاد تلويحي از او پرداخته بود، حالا نگاه خبري محتاطانه‌اي به احمد مسعود داشته است.

‌کيهان که همواره در دفاع از جنبش‌هاي اسلامي منطقه قلم مي‌زند، اينجا وقتي مي‌خواهد به ماجراي مقاومت فرزند احمد شاه مسعود اشاره کند، بدون جانبداري که مدل يادداشت‌هاي مرسوم اين روزنامه است، صرفا به ارائه گزارش از اوضاع افغانستان به نقل از خبرگزاري‌هاي رسمي و حساب‌هاي کاربري افراد مي‌پردازد. اين روزنامه نوشته است: «طبق اخبار تأييد‌نشده کشمکش ميان طالبان بر سر سهم‌گيري از قدرت آغاز شده است. برخي منابع نيز اعلام کرده‌اند گروه حقاني عليه «ملاهبت‌الله» کودتا کرده است. …گزارش‌ها از ولايت پنجشير هم حاکي است نبردها به‌شدت بين نيروهاي طالبان و نيروهاي «احمد مسعود» ادامه دارد». اين روزنامه از قول حساب کاربري «احمد مسعود» ‌نوشت: «مقاومت ادامه دارد و ادامه خواهد يافت. من اينجا براي خاکم هستم و از عزت آن دفاع مي‌کنم… کودکان در کابل از تيراندازي هوايي مي‌ترسند، وقتي پنجشير هنوز فتح نشده چه لزومي به تيراندازي هوايي است؟».

‌در روزهاي اول‌ قدرت‌گرفتن طالبان کيهان نوشته بود که طالبان تغيير رويه داده و با طالباني که روزگاري سر مي‌بريد، فرق کرده اما بعد از بالا‌گرفتن موج اعتراضات نوشت: «درحالي‌که… ويدئوهاي زيادي از کشتار دوباره شيعيان به دست شبه‌نظاميان طالبان منتشر شده است. اين گروه در پيامي به شيعيان هرات مدعي شد که اگر آنها توانايي تأمين امنيت مراسم محرم را ندارند، اين گروه براي تأمين امنيت اين مراسم آمادگي دارد…». سايت اصولگراي «مشرق» هم ۱۴ تير با سخنگوي اين گروه تروريستي مصاحبه کرده و ذبيح‌الله مجاهد در جريان اين گفت‌وگو با بيان اينکه «ايران به ما اعتماد کند»، از پرهيز طالبان از جنگ گفته و تضمين داده که خاک افغانستان محلي براي حمله به ديگر کشورها نشود. روزنامه جوان نيز عکس يک شماره ۱۵ تير خود را به طالبان اختصاص داد و به نقل از آنان نوشت که «اصلاح شده‌ايم».

در روزهاي گذشته هم از صدا‌و‌سيما انتقاد شده بود که چرا درباره مقاومت در پنجشير در قبال طالبان و محاصره با ادوات برجاي‌مانده از ارتش آمريکا لحن سردي دارد اما گويا در اخبار ساعت 14:00 روز شنبه 13 شهريور از تعبير «مقاومت» استفاده و به احمد مسعود و کشته‌هاي طالبان هم اشاره شد. خبرگزاري صداوسيما به نقل از شبکه تلويزيوني العالم، احمد مسعود، فرمانده جبهه مقاومت ملي افغانستان و فرزند احمد شاه مسعود، سقوط دره پنجشير را تکذيب و تأکيد کرد تا او زنده است، اين اتفاق رخ نخواهد داد‌. اين درحالي بود که در روزهاي قبل خبرنگار خبرگزاري صداوسيما از کابل گزارش داده بود که تيراندازي شديد در کابل در جريان است. او گفته بود که هنوز مشخص نيست که اين تيراندازي هماهنگ طالبان براي چيست. درحالي‌که شبکه تلويزيوني الجزيره مباشر با پخش تصاويري از تيراندازي هوايي طالبان در کابل اعلام کرده بود که اين تيراندازي به مناسبت سقوط دره پنجشير است.

گزارشگر صداوسيما در نخستين گزارش‌هاي ارسالي خود بعد از سقوط دولت غني گفته بود: طالبان کوچه‌هايي که به خاطر زندگي مقامات در آنها بسته شده بود، باز کرده است. اقدامات آنها مثبت بوده است. او در گزارش خود آورده بود که تاکنون گزارشي از اذيت و آزار مردم و تعرضي به نهادهاي ديپلماتيک ديده نشده است. بانک‌ها، دانشگاه‌ها، مدارس و بزرگ‌ترين بازار صرافان فعلا تعطيل است. خدماتي مانند برق، اينترنت و تلفن مانند روزهاي گذشته است.

اول شهريو‌رماه هم کارشناس برنامه جهان‌آراي شبکه افق در اظهاراتي به مواضع پسر احمد شاه مسعود درباره طالبان واکنش نشان داد و از احمد مسعود تلويحا انتقاد کرده و گفته بود اگر درگيري نظامي بين نيروهاي احمد مسعود و طالبان صورت بگيرد، مقصرش فرزند احمد شاه مسعود است و خسارت‌ديدگان اصلي اين اتفاق هم مردم افغانستان هستند. او در ادامه هم گفته بود که تقريبا پيروز اين صحنه معلوم است!

نکته جالب‌تر اينکه در‌حالي‌که سخنگوي طالبان در شبکه افق يا برخي رسانه‌هاي خبري متعلق به اصولگرايان حضور دارند اما هيچ خبري از گفت‌وگو با احمد مسعود و چهره‌هاي نزديک به او حتي در ايران نيست. افرادي مانند حسين جعفريان‌ هم هرشب در صفحه اينستاگرامش درباره رخدادهاي افغانستان برنامه زنده دارد و حتي از نزديکان احمد مسعود و فعالان سياسي و نظامي در دره پنجشير هم براي حضور در برنامه زنده دعوت به عمل مي‌آورد.

برخي جريانات نزديک به اصولگرايان اخيرا در توييتر مدعي ارتباط احمد مسعود با صهيونيست‌ها شده بودند يا اعلام مي‌کنند که چون برخي شبکه‌هاي تلويزيوني لندن‌نشين از احمد مسعود و مقاومت دره پنجشير در برابر طالبان حمايت مي‌کنند، پس ما نبايد از او حمايت کنيم! اين رويه با انتقاد شديد حسين جعفريان، کاردار سابق سفارت ايران در افغانستان و از ياران احمد شاه مسعود روبه‌رو شده بود. او گفته بود چرا سراغ من نمي‌آييد و واقعيت را از من جويا نمي‌شويد!

انتظار مي‌رود با سخنان اخير رئيسي که گفته «سرنوشت افغانستان بايد توسط مردم اين کشور تعيين شود و باور داريم اگر آمريکايي‌ها در اين زمينه فتنه‌گري نکنند، اين مسئله به‌سرعت حل‌وفصل خواهد شد» ديگر اصولگرايان و رسانه‌هايشان هم سياست يکدست‌تري در مواجهه با رخدادهاي اخير افغانستان در پيش بگيرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا