اقتصادخبر و گزارش

ازدیاد تعرفه گمرگی صدور زغال سنگ٬ گامی برای بهبود اقتصاد ملی

وزارت مالیه قیمت صادرات هر تُن زغال‌سنگ در گمرکات کشور، از ۹۰ دالر به ۲۰۰ دالر امریکایی افزایش داده است و به این ترتیب قیمت زغال سنگ در افغانستان تا اندازۀ با قیمت جهانی تناسب پیدا کرده است.

افغانستان با داشتن معادن بزرگ و با کیفیت زغال سنگ در میان کشور های همسایه و منطقه شهرت دارد.
در سال های اخیر صادرات این ماده سوختی به بیرون کشور بیشتر شده است و قیمت ارزان آن باعث شده است که توجه کشور های همسایه به این زغال سنگ افغانستان بیشتر شود و بیشتر استخراج شود.
امارت اسلامی برای بهبود اقتصاد کشورتلاش دارد و برای جلوگیری از فساد در عرصه های گونۀ گون به چشمه های عایداتی کشور تمرکز دارد در یک زمان مناسب متوجه این نقیصه شد و به گمرگات کشور دستور داد که قیمت صدور هر تن زغال سنگ را از از نود دالر به دو صد دالر افزایش داد٬ این رقم می تواند٬ ما را به قیمت معیاری زغال سنگ در جهان که بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ دالر است نزدیک سازد.
در میان کشور های همسایه افغانستان٬ پاکستان بیشترین سود از زغال سنگ افغانستان بر میدارد٬ این کشور برای تولید برق٬ بیشتر به زغال سنگ نیاز دارد و در حال حاضر هشتاد و پنج در صد از ضرورت خود به این ماده را از افریقا جنوبی وارد میکند در حالی که از لحاظ مساحت جفرافیایی٬ پاکستان و افریقای جنوبی بسیار دور از هم قرار گرفته است مگر افغانستان به دلیل همسایگی و مسافت کوتاه راه٬ برای دریافت زغال سنگ بهترین منبع برای پاکستان است و این هم واقعیت است که پاکستان نزدیکترین بازار برای فروش زغال سنگ افغانستان است مگر چیزی که مهم است تناسب در فروش و داد و ستد است.
وزارت مالیه افغانستان با تعین نزخ جدید گمرگی در صدد تامین حداقل تناسب در فروش زغال سنگ به کشور های همسایه منجمله پاکستان است و تلاش دارد٬ داد و ستدی به میان آید که سود دو جانبه داشته است.
حرف دیگر در تصمیم وزارت مالیه که میتواند قابل دقت باشد این است که افغانستان در صادرات زغال سنگ٬ مقید به یک کشور خاص نیست٬ قرار داد با شرکت های افغانی عقد شده است٬ این شرکت ها مکلف به پرداخت بهای تعرفه گمرگی زغال سنگ به دالر اند٬ فروش زغال سنگ الی آخرین نقطه مرزی افغانستان به افغانی انجام میشود تا بنیه اقتصاد ملی تقویت شود این که این شرکت ها امتعه شان را در بیرون از افغانستان با کدام اسعاری به فروش می رسانند کارٖآنها است وامارت اسلامی در این راستا از گفته ها و سفارش های عجولانه بیگانگان متاثر نخواهد شد.
حرف دیگر که سخنگوی وزارت معادن و پترولیم مطرح کرده است گسترش بازار فروش زغال سنگ افغانستان است امارت اسلامی تلاش دارد که به بازار های جهانی دست یابد٬ این کار می تواند نرخ زغال سنگ افغانی را را به معیار های بین المللی رساند
اقدام اخیر گام نخست برای تجارت معیاری با کشور های همسایه است٬ امید که در گام های بعدی٬ این روند بیشتر و بهتر معیاری شود.

منبع: خبرگزاری کوکچه

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا