جامعهجهانخبر و گزارش

اعتراض افغان‌های مقیم کانادا نسبت به تعطیلی مکاتب دخترانه در افغانستان

شماری از افغان‌های مقیم کانادا در اعتراض به تصمیم طالبان برای عدم بازگشایی مکاتب دخترانه دوره متوسطه و لیسه در افغانستان راهپیمایی کردند.

معترضان روز دوشنبه، (۱۵ حمل) تصمیم طالبان را گروگان‌گیری انسان‌ها برای امتیازگیری در میدان سیاسی خوانده و آن را محکوم کردند.

معترضان شعارهای «فروگذاشت از حق تحصیل دختران افغانستان مایه ننگ جامعه جهانی است»، «رهبران جهان طالبان را به رسمیت نشناسید» و «خاک پاکم را گرفتی، درس و مشقم را مگیر» را در اعتراض به بسته‌ماندن مکاتب دخترانه در کشور حمل می‌کردند.

معترضان با انتقاد از این سیاست طالبان در قبال زنان می‌گویند که گروگان‌گیری انسان‌ها، برای امتیازگیری‌ در میدان سیاست، خفت‌بار و ننگین است.

انگشت انتقاد معترضان به سوی جامعه جهانی نیز نشانه گرفته شده است. معترضان می‌گویند که جامعه جهانی تا هنوز موضع قابل قبول در برابر عملکردهای طالبان نگرفته است.

معترضان می‌گویند: «کشورهایی که در منازعات افغانستان دخیل بودند، به این کشور به عنوان پروژه ناکام نگاه می‌کنند و در حالی که مسئول بخشی از وضعیت کنونی هستند، آشکارا مسوولیت‌گریزی می‌کنند.»

بازگشایی زودهنگام مکاتب دخترانه و به رسمیت نشناختن طالبان از سوی جامعه جهانی از خواست‌های عمده این معترضان است.

آنان همچنان از سازمان ملل می‌خواهند که یک گروه کاری ویژه را برای بررسی وضعیت حقوق بشر در افغانستان ایجاد کند تا از فجایع حقوق بشری جلوگیری به عمل آید.

تصمیم طالبان برای عدم بازگشایی مکاتب دخترانه در افغانستان، واکنش‌های زیادی را به دنبال داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا