جهانعکس

صادرات ۹۷ میلیارد دلاری ار انرژی روسیه از هزینه جنگ فراتر رفت

گزارش جدیدی درباره ابعاد مالی جنگ روسیه علیه اوکراین منتشر شده است. در حالی که مرکز تحقیقات مستقل انرژی و هوای پاک (CREA) اعلام کرد که روسیه در ۱۰۰ روز اول جنگ علیه اوکراین ۹۷ میلیارد دلار از صادرات انرژی به دست آورده است، تاکید شد که درآمد مذکور بالاتر از هزینه های تخمینی جنگ بوده است.

اعلام شده است که روسیه، یکی از صادرکنندگان بزرگ نفت و گاز جهان، در ۱۰۰ روز اول جنگ علیه اوکراین، ۹۷ میلیارد دلار درآمد از صادرات انرژی کسب کرده است.
در این گزارش که توسط مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک (CREA) منتشر شد، آمده است که در حالی که بسیاری از کشورها مقادیر بالایی واردات دارند، درآمد آنها از ماه مارس به دلیل کشورهایی که خرید انرژی خود را از روسیه کاهش داده‌اند، کاهش یافته است.


اتحادیه اروپا، آمریکا و انگلیس از جمله کشورهایی هستند که قول کاهش واردات گاز و نفت از روسیه را داده اند.
با این حال، گزارش CREA نشان داد که روسیه همچنان ۹۷ میلیارد دلار درآمد حاصل از صادرات سوخت فسیلی در ۱۰۰ روز اول حملات اوکراین، از ۲۴ فوریه تا ۳ ژوئن، داشته است.


در حالی که اتحادیه اروپا ۶۱ درصد از این واردات را به خود اختصاص داده است، ارزش آن تقریباً ۵۹ میلیارد دلار است.
به طور کلی، در این گزارش آمده است که صادرات نفت و گاز روسیه کاهش یافته است و تاکید شده است که درآمد مسکو از فروش انرژی از سطح بیش از یک میلیارد دلار در روز از ماه مارس کاهش یافته است.


در این گزارش همچنین تاکید شده است که در ۱۰۰ روز اول جنگ، درآمد روسیه از صادرات انرژی بیش از ۸۷۶ میلیون دلار هزینه روزانه جنگ به روسیه بوده است.
اتحادیه اروپا گفته است که قصد دارد تا پایان سال ۲۰۲۲ واردات نفت روسیه از طریق دریا را ممنوع کند که باعث کاهش دو سومی واردات نفت روسیه خواهد شد.
در ماه مارس، اتحادیه اروپا همچنین متعهد شد واردات گاز از روسیه را در مدت یک سال به میزان دو سوم کاهش دهد.


با این حال، آمریکا اعلام کرد که واردات نفت، گاز و زغال سنگ از روسیه را به طور کامل ممنوع کرده و انگلیس نیز اعلام کرد که واردات نفت روسیه را به تدریج تا پایان سال متوقف خواهد کرد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا