جهاننگاه‌ها

ناتو پیروز شد، روسیه شکست خورد: ۱۳۴۰ کیلومتر جبهه جدید

نشست سران ناتو در مادرید برگزار می شود. پیش از این اجلاس، نشست مهمی بین سران ترکیه، فنلاند، سوئد و ناتو برگزار شد. از این جلسه، تفاهم نامه ای به دست آمد که به سازمان اجازه گسترش می دهد. با ورود فنلاند به ناتو در نتیجه توافق، جبهه جدیدی در ۱۳۴۰ کیلومتر در برابر روسیه تشکیل خواهد شد. این وضعیت به عنوان یک سود بزرگ برای ناتو و یک ضرر برای روسیه توصیف می شود.

نشست سران ترکیه، سوئد، فنلاند و ناتو که پیش از اجلاس سران در مادرید، پایتخت اسپانیا برگزار شد، با پیام آشتی تاریخی و وحدت با ارزش نمادین بالا همراه بود.

در حالی که ناتو در حال ارسال پیام به روسیه است، با امضای دیشب به عقیده اکثر کارشناسان، دستاورد فوق العاده ای دارد.

با حمله روسیه به اوکراین، ناتو گسترش یافت. زیرا روسیه با هل دادن کشور بی طرفی مانند فنلاند به اردوگاه ناتو، منطقه جبهه جدیدی به طول ۱۳۴۰ کیلومتر در مرز شمالی خود ایجاد کرد.

عضویت فنلاند همچنین مزیت بزرگی برای رویکرد استراتژیک جدید ناتو خواهد داشت. وی در توضیح مفهوم ناتو از عبارت “بزرگترین تهدید امنیتی روسیه است” استفاده کرد.

در جنگ چه اتفاقی می افتد؟

در واقع یک رودخانه فنلاند و روسیه را از هم جدا می کند. کشورهایی که دو بار در جنگ جهانی دوم جنگیدند، پس از آن سال ها روابط مسالمت آمیزی را حفظ کردند. با این حال، این مرز ممکن است به زودی به یک گسل ژئوپلیتیکی تبدیل شود و شرق و غرب را از هم جدا کند.

بخش قابل توجهی از مرز ۱۳۴۰ کیلومتری فنلاند و روسیه جنگلی است. در صورت وقوع جنگ، این خط شمالی در میان جبهه های احتمالی حرف اول را می زند. ناتو می تواند به راحتی از طریق خطی که روسیه در جنگ جهانی قبلی نمی توانست از آن عبور کند به سن پترزبورگ، یکی از بزرگترین شهرهای روسیه برسد و دریای بالتیک را برای روسیه ناکارآمد کند.

این طولانی ترین جلو خواهد بود

وقتی فنلاند به عضویت ناتو در می آید، روسیه باید استحکامات نظامی جدیدی در این خط بسازد که طولانی ترین مرز بین روسیه و اتحاد خواهد بود. این بدان معناست که روس ها مرکز وزن خود را از دست می دهند.

در حالی که روسیه در حال توزیع نیروهای خود است، باید با هزینه های کلان در این منطقه جدید جبهه مستقر شود.

حتی در جنگ سرد هم نبود

ناتو با امضای دیشب تمام خط مرزی غرب از دریای شمال تا مدیترانه را علیه روسیه بست.

به طور خلاصه؛ بزرگترین دستاورد ناتو این است که با عضویت در باشگاه فنلاند و سوئد که حتی در دوران جنگ سرد نمی توانست با خود همراه کند، فرصتی برای گشودن جبهه جدیدی علیه روسیه در شمال دارد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا