افغانستانجهان

بیانیه توافق هسته ای آمریکا: ایران باید از خواسته های غیرضروری خود دست بردارد

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که معتقد است آمریکا از قبل هر کاری برای بازگشت به توافق هسته ای انجام داده است و تنها راه برای احیای توافق هسته ای این است که ایران از خواسته های غیرضروری خود صرف نظر کند.

مذاکرات برای بازگشت به توافق هسته ای بین ایران، آمریکا و اتحادیه اروپا ماه ها بعد بار دیگر در چهارم اوت در وین، پایتخت اتریش و جوزپ بورل، نماینده عالی روابط خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا آغاز شد. اظهار داشت که «متن نهایی» را مطرح کرده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که آمریکا معتقد است هر آنچه که می توان برای بازگشت به توافق هسته ای مذاکره کرد، قبلا انجام شده است و تنها راه برای احیای توافق هسته ای، کنار گذاشتن خواسته های غیر ضروری ایران است.

پرایس گفت: «تنها راه برای اطمینان از بازگشت متقابل ایران به پایبندی به برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) این است که درخواست‌های غیرقابل قبول بیشتر را که فراتر از محدوده برجام است کنار بگذارد.

پرایس که گفته بود ایالات متحده به صورت خصوصی به متن “نهایی” اتحادیه اروپا درباره احیای توافق هسته ای پاسخ خواهد داد، هیچ جدول زمانی ارائه نکرد.

واکنش ایران به اتحادیه اروپا
از سوی دیگر، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که متن مکتوب حاوی پاسخ ایران به آخرین متن ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا برای توافق هسته ای را تا ساعت ۲۴ ارسال خواهند کرد. عبداللهیان همچنین تصریح کرد که هیات ایرانی بار دیگر برای مذاکره به وین رفت.

مذاکرات برای بازگشت به توافق هسته ای
پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (انگلیس، آمریکا، چین، فرانسه، روسیه) و آلمان و ایران در سال ۲۰۱۵ توافقنامه‌ای به نام «برنامه اقدام مشترک جامع» امضا کردند که شامل نظارت بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. .

دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از این توافق خارج شد و دولت ایران فعالیت های هسته ای خود را به پیش توافق بازگشت. پس از آن، دولت آمریکا ایران را با تحریم های اقتصادی سنگین هدف قرار داد. مذاکرات در آوریل ۲۰۲۱ بین ایران، فرانسه، روسیه، چین، انگلیس و آلمان در وین، پایتخت اتریش، برای بازگشت به توافق هسته ای آغاز شد.

پس از روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در نوامبر ۲۰۲۱، مذاکرات برای بازگشت آمریکا به توافق در جریان بود، اما مذاکرات به دلایل مختلف در مارس گذشته متوقف شد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا