افغانستانجهان

پوتین: بمباران زاپوریژیا خطر یک فاجعه بزرگ را به همراه دارد

کرملین اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه و امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، تلفنی گفتگو کردند. گفته شد که رهبران دو کشور آخرین وضعیت اوکراین را بررسی کردند و توافق کردند که یک تیم از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به نیروگاه هسته‌ای زاپوریژیا اعزام شود. گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که از بندر اودسا در اوکراین بازدید کرد، گفت: انرژی تولید شده توسط نیروگاه هسته ای Zaporozhye متعلق به اوکراین است.

کرملین در بیانیه ای اعلام کرد پوتین گفت که او کی یف را مسئول بمباران نیروگاه هسته ای خود در زاپوروژیه در جنوب اوکراین می داند.

با این حال، خاطرنشان شد که پوتین به ماکرون گفته است که “بمباران نیروگاه هسته‌ای Zaporozhye خطر یک فاجعه در مقیاس بزرگ را به همراه دارد.”

کرملین اعلام کرد که پوتین و مکرون توافق کردند که یک تیم از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی به نیروگاه اتمی زاپوروژیه اعزام شود.

همچنین گزارش شده است که پوتین به ماکرون گفته است که موانع بر سر عرضه محصولات غذایی و کودهای روسیه به بازارهای جهانی همچنان باقی است.

گوترش: انرژی تولید شده توسط زاپوریجیا متعلق به اوکراین است

از سوی دیگر، آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل از بندر اودسا در اوکراین بازدید کرد. گوترش پس از این بازدید در بندر اظهارات مهمی را بیان کرد.

گوترش با بیان اینکه برق تولید شده در نیروگاه اتمی روسیه در منطقه Zaporozhye در جنوب اوکراین متعلق به اوکراین است، گفت: “انرژی تولید شده توسط نیروگاه اتمی Zaporozhye متعلق به اوکراین است، باید به آن احترام گذاشته شود. باید غیرنظامی شود و این مشکل به زودی حل خواهد شد.»

در بیانیه ای که امروز از سوی اوکراین منتشر شد، روسیه به برنامه ریزی برای یک تحریک بزرگ در نیروگاه هسته ای متهم شد و نیروهای روسیه قصد داشتند این تاسیسات را از شبکه برق اوکراین قطع کرده و به نیروگاه روسیه متصل کنند.

روسیه و اوکراین یکدیگر را به بمباران بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا متهم کردند که در ماه مارس توسط روسیه تصرف شد اما هنوز توسط تکنسین های اوکراینی اداره می شود. تنها دو راکتور از شش راکتور این نیروگاه فعال هستند.

همه پرسی برای پیوستن به روسیه در ماه آینده در زاپوریجیا

دولت به اصطلاح طرفدار روسیه در منطقه زاپوروژیه اوکراین اعلام کرد که همه پرسی برای پیوستن به روسیه برگزار خواهد شد.

بر اساس گزارش های منتشر شده در رسانه های روسی، اوگنی بالتسکی، به اصطلاح رئیس اداره منطقه زاپوروژیه که تحت کنترل روسیه است، در مجمع “ما با روسیه هستیم” شرکت کرد.

بالیتسکی در سخنرانی خود اظهار داشت که تصمیمی را برای برگزاری همه پرسی برای اتحاد منطقه با روسیه امضا کرده است.

گفته می شود که این همه پرسی قرار است در ابتدای پاییز برگزار شود.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا