یک سیاره اقیانوسی در فاصله ۱۰۰ سال نوری از زمین کشف شد

دانشمندانی که بر روی فضا تحقیق می کنند، اعلام کردند که سیاره ای را در فاصله ۱۰۰ میلیون سال نوری از زمین کشف کرده اند. سیاره فراخورشیدی که به دور یکی از دو ستاره کوچک در یک منظومه دوتایی در صورت فلکی دراکو به نام TOI-1452 b می چرخد، یک “سیاره اقیانوسی” است.

دانشمندان اعلام کردند که یک سیاره اقیانوسی را در فاصله ۱۰۰ سال نوری از زمین کشف کردند.

گفته شد که این سیاره که از نظر اندازه و جرم کمی بزرگتر از زمین است، کاملاً با یک لایه ضخیم آب پوشیده شده است، شبیه به برخی از قمرهای مشتری و زحل.

سیاره ای به نام “TOI-1452 b”، یک سیاره فراخورشیدی که به دور یکی از دو ستاره کوچک در یک منظومه دوتایی در صورت فلکی دراکو می چرخد، توسط یک تیم تحقیقاتی بین المللی کشف شده است.

گزارش شده است که این سیاره فراخورشیدی توسط فضاپیمای ناسا TESS که به عنوان یک شکارچی سیاره توصیف می شود، شناسایی شده است.

TESS از زمان پرتاب خود در سال ۲۰۱۸، بیش از ۱۷۰ سیاره فراخورشیدی تایید شده را پیدا کرده است، در حالی که بیش از ۱۷۰۰ مورد تایید نشده را نیز شناسایی کرده است.

رنه دویون، پروفسور دانشگاه مونترال و مدیر رصدخانه دو مونت مگانتیک (OMM) که رهبری این تحقیق را بر عهده داشت، گفت: «من به این کشف بسیار افتخار می‌کنم، زیرا این کشف کالیبر بالای محققان و ابزار دقیق ما را نشان می‌دهد.

این دانشمند گفت: به لطف OMM، ابزار ویژه ای به نام SPIRou که در آزمایشگاه های ما طراحی شده است، و یک روش تحلیلی ابتکاری که توسط تیم تحقیقاتی ما ایجاد شده است، ما توانستیم این سیاره فراخورشیدی بی نظیر را شناسایی کنیم.

دویون در مورد این سیاره که تصور می شود اندازه آن حدود پنج برابر زمین است، گفت: “TOI-1452 b یکی از بهترین نامزدها برای سیاره اقیانوسی است که ما تاکنون پیدا کرده ایم.”

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا