دانشمندان رمزهای ژنتیکی “چتر دریایی جاودانه” را کشف کردند که قادر به جوان سازی است

دانشمندان اسپانیایی موفق به رمزگشایی کدهای ژنتیکی گونه چتر دریایی (Turritopsis dohrnii) شده اند که به دلیل توانایی خود در جوان سازی مداوم از مرگ جان سالم به در می برد. محققان تاکید کردند که این کشف جدید نقطه عطفی برای مطالعاتی است که با هدف جلوگیری از پیری افراد انجام می شود.

در مطالعه جدید که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده (PNAS) منتشر شده است، ماریا پاسکوال تورنر، ویکتور کوسادا و همکارانش در دانشگاه اویدو توالی ژنتیکی Turritopsis dohrnii، تنها گونه چتر دریایی را که قادر است نقشه برداری کردند. برای جوان سازی مکرر
مانند دیگر گونه های چتر دریایی، T. dohrnii دارای چرخه زندگی دو بخشی است. زندگی در بستر دریا در مرحله غیرجنسی، وظیفه اصلی آن زنده ماندن در زمان کمبود غذا است. وقتی شرایط مناسب باشد، چتر دریایی از طریق جنسی تولید مثل می کند.
به گفته محققان، اگرچه بسیاری از گونه‌های چتر دریایی توانایی معکوس کردن پیری و بازگشت به مرحله لاروی را دارند، اما اکثر آنها پس از رسیدن به بلوغ جنسی، توانایی جوان‌سازی را از دست می‌دهند. با این حال، این مورد برای T. dohrnii نیست.
مونتی گراهام، مدیر مؤسسه اقیانوس شناسی فلوریدا، گفت: ما می دانیم که این گونه توانسته ترفندهای تکاملی را برای شاید ۱۵ تا ۲۰ سال انجام دهد. این ترفند باعث شد تا این گونه لقب “چتر دریایی جاودانه” را به خود اختصاص دهد.
از سوی دیگر، هدف این مطالعه، درک این موضوع بود که چه چیزی این چتر دریایی را با مقایسه توالی ژنتیکی T. dohrnii با توالی ژنتیکی Turritopsis rubra، یک پسر عموی ژنتیکی نزدیک که توانایی جوان‌سازی پس از تولیدمثل جنسی را ندارد، انجام داد.
دانشمندان دریافتند که T. dohrnii تغییراتی در ژنوم خود دارد که می تواند آن را در کپی و ترمیم DNA بهتر کند. همچنین مشخص شد که این سویه در حفظ طول کروموزوم هایی به نام تلومر بهتر عمل می کند. در انسان و سایر گونه ها، طول تلومر با افزایش سن کوتاه می شود.
از سوی دیگر، گراهام اظهار داشت که ارزش تجاری این تحقیقات به زمان نیاز دارد و گفت: “ما نمی توانیم به این مطالعه نگاه کنیم که انگار قرار است این عروس دریایی را بکشیم و آنها را به کرم پوست تبدیل کنیم. تحقیقات بیشتر است. در مورد درک فرآیندها و عملکرد پروتئینی که به چتر دریایی کمک می کند تا مرگ را فریب دهد.”

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا