افغانستان

یک‌سالگی خروج امریکا از افغانستان؛ دیپلمات پیشین امریکایی: ما یک «توافق بد» با طالبان انجام دادیم

یک دیپلمات پیشین ایالات متحده در کابل گفت که با وجود ۲۰ سال حضور نظامی در افغانستان، استراتژی خروج امریکا از این کشور بی‌نهایت ناموفق بود. او افزود که کشورش با طالبان یک «توافق بد» انجام داده است.

، ایرل انتونی وین، معاون پیشین سفارت ایالات متحده در افغانستان، این اظهارات را در نشستی به میزبانی مشترک ویلسن سنتر و «صدای امریکا»، با حضور دو وزیر حکومت پیشین افغانستان بیان کرد.

وین با اشاره با توافق دوحه میان ایالات متحده و گروه طالبان گفت:‌ ما یک توافق بسیار بد با طالبان انجام دادیم. این توافق را بسیار ضعیف تطبیق کردیم.

او افزود که روند خروج قوای ایالات متحده که رییس جمهور و سایرین خواهان آن بودند، با اشتباهات جدی همراه بود.

به گفته منبع، این دیپلمات پیشین ایالات متحده افزود، امریکا در جریان ۲۰ سال حضور در افغانستان بالای برنامه‌های «بسیار بسیار خوب» سرمایه گذاری کرد، نسل جوان از آن مستفید شد، از جمله رسانه‌های آزاد که در منطقه بی‌نظیر بود و جوانان تحصیلکرده که آمادهٔ گرفتن قدرت در آن کشور بودند.

اما به گفتهٔ وین، با خروج قوای ایالات متحده از افغانستان همه این دستاورده‌ها با خطر مواجه شده‌اند و افزود که «میلیون‌ها افغان به دلیل کمبود غذا و خدمات صحی با خطر مرگ مواجه اند و شاید هم شماری زیادی آنان جان باخته باشند که تعداد آنان را نمی دانم.»

او که در یک سالگی خروج آخرین نظامی ایالات متحده از افغانستان صحبت می کرد، هچنین گفت که واشنگتن، افغانستان را در یک وضعیت پیچیده ترک و اهرم فشار زیادی بر طالبان ندارد.

او افزود، طالبان آنچه را که به مثابهٔ یک پیروزی تاریخی تلقی می کنند، فقط در صدد تحکیم قدرت و رژیم اسلامی‌شان هستند.

با گذشت یک سال از خروج نیروهای ناتو به رهبری ایالات متحده از افغانستان، با وجود تلاش‌های پی‌هم طالبان تا حال هیچ کشوری ادارهٔ سرپرست این گروه را به رسمیت نشناخته است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا