جهان

ایران به نظرات توافق هسته ای آمریکا پاسخ می دهد

ایران در واکنش به واکنش آمریکا به پیش نویس توافقی که از سوی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته ای ارائه شده و به عنوان نقشه راه نهایی در مذاکرات پذیرفته شد، نظرات خود را بیان کرد.

ناصر کنانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در بیانیه ای کتبی اعلام کرد که پاسخ آمریکا به متن پیش نویس توافق در سطوح مختلف از سوی تهران مورد بررسی قرار گرفت و پاسخ آماده شده برای هماهنگ کننده مذاکرات ارسال شد.

کنانی گفت: متن ارسالی رویکرد سازنده ای برای به نتیجه رساندن مذاکرات دارد. از عبارت استفاده کرد

ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه ای کتبی در این باره گفت: “ما می توانیم تایید کنیم که پاسخ ایران را دریافت کرده ایم. در حال بررسی هستیم، پاسخ خواهیم داد، اما متاسفانه سازنده نیست.” ارزیابی خود را انجام داد.

توافق هسته ای و فرآیند مذاکره با ایران

در سال ۲۰۱۵ توافقنامه ای بین ایران و اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه و آلمان (۱+۵) امضا شد که در آن فعالیت های هسته ای تهران تنظیم می شد. و در ازای لغو تحریم ها تحت کنترل است.

زمانی که واشنگتن در سال ۲۰۱۸ به طور یکجانبه از توافق خارج شد و اعمال مجدد تحریم ها علیه ایران را در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ آغاز کرد، تهران به تدریج تعهدات خود در این توافق را متوقف کرد و مجموعه ای از اقدامات از جمله غنی سازی اورانیوم در سطح بالا را انجام داد.

مذاکراتی که از آوریل ۲۰۲۱ در وین با هماهنگی اتحادیه اروپا برای اجرای مجدد توافق و بازگشت ایالات متحده به توافق انجام شد در ۸ آگوست به پایان رسید، در حالی که طرفین پس از پیش نویس توافق به توافق نهایی دست یافتند. متن ارائه شده از سوی اتحادیه اروپا که هماهنگی مذاکرات را بر عهده داشت، نسبت به ماه های قبل نشانه های مثبت تری داشت.

ایران دیدگاه های خود را در مورد پیش نویس توافق ارائه شده توسط اتحادیه اروپا و پذیرفته شده به عنوان نقشه راه نهایی در مذاکرات هسته ای در ۱۵ اوت به اتحادیه اروپا منتقل کرد. جوزپ بورل، هماهنگ کننده مذاکرات و نماینده عالی روابط خارجی و سیاست امنیتی اتحادیه اروپا، واکنش ایران را «معقولانه» توصیف کرد.

ایالات متحده نیز پاسخ خود را در مورد دیدگاه ایران در ۲۴ اوت ارسال کرد. حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران، در ۳۱ اوت در بیانیه‌ای گفت که آنها خواستار لغو تحریم‌های مربوط به توافق هسته‌ای و تضمین قوی‌تر هستند که ایالات متحده دوباره از این توافق خارج نخواهد شد.
منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا