افغانستان

سخنگوی طالبان: ما با هیچ کشوری از جمله اسرائیل مشکلی نداریم

داکتر محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در مصاحبه با الجزیره عربی گفت که طالبان با هیچ کشوری مشکل خاصی ندارد. به گزارش شفقناافغانستان؛ او در پاسخ به این سوال که آیا این شامل اسرائیل نیز می‌شود، گفت: «ما چه مشکلی با اسرائیل داریم؟ شاید کسی دیگر بگوید که آیا آماده[گفتگو] با کره مریخ هستید؟»

داکتر نعیم تاکید کرد که «سیاست طالبان حل مشکلات از طریق گفتگو با هر کس است.» او مستقیماً تعامل با اسرائیل را رد نکرد.

نعیم در ادامه گفت: «اگر یک کشور یا فردی با ما مشکل ندارد، چرا از ما می‌پرسید که ما مشکلات خود را با مردمی حل کنیم که کاری به کار ما ندارند؟ از نظر من طرح این سوال نامعقول است.»

اشاره غیرمستقیم داکتر نعیم به عدم مشکل طالبان با اسرائیل، نظر برخی رسانه‌های اسرائیلی را به خود جلب کرده است. از جمله روزنامه جروزالم پست چنین تیتر زده است: « آیا افغانستان به پیمان ابراهیم خواهد پیوست؟ طالبان از رد این احتمال خودداری کردند.»

پیمان ابراهیم به موافقتنامه صلح امارات متحده عربی و بحرین با اسرائیل گفته می‌شود که در سال ۲۰۲۰ منعقد شد و این کشورها برای نخستین بار باهم روابط دیپلوماتیک برقرار کردند.

به نظر می‌آید که سخنگویان گروه طالبان حرف‌های متناقضی در باره مساله رابطه با اسرائیل ابراز می‌کنند.

سهیل شاهین، سفیر پیشنهادی طالبان برای نمایندگی افغانستان در ملل متحد، سال قبل در مصاحبه‌ای با اسپوتنیک گفت: «بدون شک ما هیچ نوع رابطه با اسرائیل نخواهیم داشت. ما می‌خواهیم با تمام کشورهای دنیا مناسبات داشته باشیم، ولی اسرائیل جز این خواست نیست.»

کشورهای با نفوذ اسلامی مانند عربستان، اعلام کرده اند که در صورت پذیرفته شدن طرح تشکیل دو دولت فلسطینی و اسرائیلی، ریاض اسرائیل را به رسمیت خواهد شناخت.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا