افغانستانجهان

هشدار رئيس‌جمهور ترکیه به یونان: شوخی نکن که بهای آن سنگین خواهد بود

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در واکنش به یونان گفت: «اگر زیاده روی کنید، بهای آن سنگین خواهد بود. می‌توانیم یک شب ناگهان بیاییم.»

اردوغان در برنامه TEKNOFEST 2022 در فرودگاه سامسون چارشامبا شرکت کرد. اردوغان در سخنرانی خود در اینجا گفت: «ما باید در همه ابعاد، سیاسی، اقتصادی، فناوری، دیپلماتیک، نظامی، اجتماعی و فرهنگی قوی باشیم. در غیر این صورت، مطمئن باشید، آنها ما را از سوریه، اوکراین و بوسنی بدتر خواهند کرد.»

اردوغان بر اساس رشد ۷.۶ درصدی در سه ماهه دوم علیرغم افزایش تاریخی کسری تجارت خارجی و تورم، اظهار داشت: «ترکیه در حال حاضر در رتبه دوم رشد قرار دارد. ما چنین حرکتی داریم. می دانید، آنها به آن می گویند “ترک های دیوانه”. اشتباه نکردی حالا ما شما را گمراه می کنیم. ترک‌های دیوانه به رشد خود ادامه می‌دهند.»

“اشغال جزایر ما را مقید نمی کند”
اردوغان در واکنش به قفل رادار یونان برای هواپیماهای جنگی ترکیه گفت: ما باید به خوبی بدانیم چه کسی دوست ما است و چه کسی علیه ما. آیا این آمریکا در حال حاضر سلاح یا هواپیما به الکساندروپولی یونان می فرستد؟ آیا او از آنجا می خواهد ما را با اس-۳۰۰ تهدید کند؟ ای یونانی، به تاریخ نگاه کن. بازگشت به تاریخ. اگر خیلی جلوتر بروید، قیمت سنگین، سنگین می شود! ما فقط یک جمله برای یونان داریم. ازمیر را فراموش نکنید. اشغال جزایر ما را مقید نمی کند، ما هر کاری که لازم باشد انجام خواهیم داد. همانطور که می گوییم، می توانیم یک شب ناگهان بیاییم.»

اردوغان حدود سه ماه پیش به یونان هشدار داده بود و گفته بود: “ما به یونان هشدار می دهیم که مانند یک قرن پیش از رویاها و اقداماتی که منجر به پشیمانی می شود دوری کند و به خود بیاید.” شوخی می کنم، جدی دارم صحبت می کنم.”

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا