جهان

دادگاه فدرال عراق درخواست ابطال استعفای نمایندگان صدر را بررسی می کند

دادگاه فدرال عراق اعلام کرد که درخواست لغو تصمیم استعفای نمایندگان وفادار وابسته به مقتدی صدر، رهبر مذهبی و سیاسی شیعیان را بررسی خواهد کرد.

در بیانیه دادگاه عراق آمده است که درخواستی مبنی بر ابطال تصمیم ۷۴ معاون صدر مبنی بر استعفا از پارلمان ارائه شده است. در این بیانیه آمده است که درخواست مورد نظر در ۲۸ سپتامبر توسط دادگاه مورد ارزیابی و تصمیم گیری قرار خواهد گرفت.

معاون بلوک صدر در مجمع به درخواست مقتدی صدر رهبر این گروه استعفا داد.

صدر، پیروز انتخابات سراسری عراق که سال گذشته برگزار شد، از قوه قضائیه خواست برای حل بحران دولت، پارلمان را منحل کند. اما شورای عالی قضایی اعلام کرد که چنین اختیاری ندارد.

پس از آن، هواداران صدر اعتراضات خود را علیه شورای عالی قضایی آغاز کردند، در حالی که صدر با بیان اینکه دستگاه قضایی سیاسی شده است، خواستار تغییر مقامات قضایی شد.

وقایع در عراق

هواداران صدر به کاخ ریاست جمهوری و دولت در منطقه سبز در بغداد یورش بردند. نیروهای امنیتی با تیراندازی هوایی به نقاط مختلف منطقه سبز معترضان را متفرق کردند.

در حالی که حامیان صدر که خیابان ها را در جنوب عراق پر کرده بودند، شروع به اعتراض کردند، منع آمد و شد نامحدود در سراسر کشور اعلام شد.

مقتدی صدر رهبر جنبش صدر اعلام کرد که در ۲۹ اوت از سیاست کناره گیری کرد و در حوادث پس از آن ۲۳ نفر جان خود را از دست دادند و ۳۸ نفر مجروح شدند.

پس از آنکه رهبر شیعیان در ۳۰ اوت از طرفداران خود خواست به خانه های خود بروند، حامیان صدر شروع به عقب نشینی از خیابان ها کرده بودند.

پس از فراخوان صدر، منع رفت و آمد در سراسر کشور لغو شد.

منبع: آژانس خبری بین‌المللی کوکچه

دکمه بازگشت به بالا