افغانستانویدئو

بیانیه‌ احمد مسعود پیرامون قتل عام و جنایات اخیر طالبان در پنجشیر

طالبان روز سه‌شنبه ۱۳ سپتامبر تایید کرد که در جریان نبرد با چریک‌های جبهه مقاوت افغانستان در پنجشیر، دستکم ۴۰ جنگجوی تحت امر احمد مسعود را کشته است. دره پنجشیر به‌واسطه مقاومت افغان‌ها در برابر تجاوز نیروهای شوروی سابق در دهه ۱۹۸۰ و همچنین مقاومت در برابر طالبان در اولین دوره حکمرانی‌شان در دهه ۱۹۹۰ میلادی شهرت دارد.

نیروهای مقاوت تحت رهبری احمد مسعود، فرزند احمد شاه مسعود از چند هفته پیش با نیروهای طالبان به‌شدت درگیر شده‌اند. گزارش‌ها حاکی از آن است که نیروهای طالبان با توسل به خشونت فزاینده و شکنجه، تیرباران و کشتار غیرنظامیان را در دستور کار قرار داده اند تا جایی که ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور افغانستان هم در نشست اخیر شورای حقوق بشر نسبت به عواقب چنین رویه‌ای هشدار داد.

سازمان‌ملل: وضعیت حقوق‌بشر افغانستان به‌ویژه زنان و دختران با حکمرانی طالبان بدتر شده‌ است
وضعیت وخیم سلامت روان در افغانستان؛ برخی زنان به مرگ موش یا حلق‌‌آویز کردن خود روی می‌آورند
اکنون ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان ضمن تائید کشته‌شدن ۴۰ «شورشی» از جمله ۳ فرمانده ارشد جبهه مقاومت از عملیات در این دره مشهور با عنوان «عملیات پاکسازی» یاد کرده است. او در ادامه همچنین از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در این ارتباط خبر داده است. برخی منابع خبری تعداد فرماندهان جان‌باخته جبهه مقاوت را ۴ نفر ذکر کرده‌اند.

جبهه مقاومت افغانستان در واکنش به این ادعای طالبان، تعداد کشته‌ها و بازداشتی‌ها را اغراق‌آمیز دانسته و تعداد کشته‌های خود را «ناچیز»عنوان کرده است.

احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود که فرماندهی جبهه مقاومت را برعهده دارد در موقعیت‌های گوناگون حکمرانی طالبان را «نامشروع» دانسته و بر ادامه مقاومت در ۱۲ ولایت عمدتا شمالی افغانستان تاکید کرده است. افغانستان در مجموع ۳۴ ولایت دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا