افغانستاننگاه‌ها

به رسمیت شناختن طالبان چه اندازه برای جهان خطرناک است؟

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با صدور قطعنامه‌ای گفته که حکومت گروه طالبان در افغانستان در صورت عدم رعایت حقوق بشر، حقوق زنان و تشکیل دولت فراگیر به رسمیت شناخته نخواهد شد.

این اولین قطعنامه سازمان ملل متحد در مورد وضعیت افغانستان از زمان تسلط طالبان بر این کشور در 15 آگست 2021 میلادی است.

سازمان ملل متحد در این قطعنامه همچنین از حضور گروه‌های تروریستی در افغانستان و تداوم خشونت در این کشور، ابراز نگرانی کرده است.

زابا کروسی، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل در این جلسه زندگی مردم در افغانستان تحت تسلط طالبان را شبیه«آخرالزمان» توصیف کرد.

او در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در مورد افغانستان گفت: «جرایم سازمان یافته و سازمان‌های تروریستی بار دیگر در حال رشد‌اند. افغانستان با چالش‌های پیچیده و درهم تنیده‌ای روبه‌روست، طالبان نشان داده که یا قادر نیست یا نمی‌خواهد این چالش‌ها را حل کند.»

آقای کروسی گفت فراتر از وضعیت فاجعه بار انسانی و حقوق بشری، حالا این کشور «غرق هروئین و تریاک» شده است و در میان بحران اقتصادی، مواد مخدر بزرگترین بخش اقتصاد این کشور شده است.

این قطعنامه در حالی صادر شده است که کشورهای غربی و مقامات سازمان ملل به تعامل خود با گروه طالبان ادامه می‌دهند و هیچ‌گونه فشاری بر این گروه برای رعایت حقوق بشر، به ویژه حقوق زنان و حقوق گروه‌های قومی و مذهبی، وارد نکرده‌اند.

بیش از یک سال می‌شود که گروه طالبان بر افغانستان تسلط دارند و این کشور را هر روز بیشتر از روز قبل در کام بحران و ناپایداری فرو می‌برد و هنوز هیچ کشوری آنها را به رسمیت نشناخته است.

اما در صورتی که حکومت این گروه به رسمیت شناخته شود و تداوم یابد، چه خطراتی جهان، منطقه و به ویژه کشورهای همسایه افغانستان را تهدید می‌کند؟

گسترش تروریزم و بی‌ثباتی
در صورتی که حاکمیت گروه طالبان در افغانستان تداوم یابد و از سوی کشورهای جهان به رسمیت شناخته شود، یکی از پیامدهای خطرناک آن، گسترش تروریزم و بی‌ثباتی در جهان، به ویژه در منطقه خواهد بود.

همانگونه که در قظعنامه سازمان ملل متحد نیز آمده است، افغانستان در زیر سلطه گروه طالبان بار دیگر به پناهگاه امن گروه‌های تروریستی تبدیل شده است و گروه‌های چون داعش، القاعده و ده‌ها گروه تروریستی دیگر مهمان طالبان در افغانستان هستند و با امنیت و آرامش، به فعالیت و سربازگیری ادامه می‌دهند.

این مسئله در میان مدت و دراز مدت ثبات و امنیت کشورهای همسایه افغانستان و کشورهای منطقه را به شدت تهدید می‌کند و ما شاهد صدور تروریزم از افغانستان به کشورهای منطقه خواهیم بود.

در یک سال و اندی شاهد بوده‌ایم که گروه طالبان بسیار به آسانی با آمریکایی‌ها تعامل می‌کنند و تلاش‌های تمام کشورهای دیگر به نفع طالبان، کارساز نیست.

بنا براین، این مسئله باید نوعی هشدار برای کشورهای همسایه افغانستان و کشورهای منطقه باشد و آنها باید بدانند که تداوم حکومت گروه طالبان در افغانستان، امنیت و ثبات کشورشان را تهدید می‌کند.

گسترش تجارت مواد مخدر
از زمان تسلط گروه طالبان بر افغانستان، میزان کشت، تولید و خرید و فروش مواد مخدر به صورت چشم‌گیر افزایش یافته است و بر اساس یک گزارش سازمان ملل، درآمد حاصل از تجارت مواد مخدر در افغانستان 33 درصد افزایش داشته است.

این مسئله نشان می‌دهد که افغانستان در حال تبدیل شدن به مرکز تجارت مواد مخدر است و دیر یا زود شبکه‌های بزرگ قاچاق مواد مخدر در این کشور مستقر خواهند شد.

در این صورت، صادرات افغانستان به جهان در کنار تروریزم، تریاک، هیروئین و سایر انواع مواد مخدر خواهد بود و این تجارت کثیف دامن بسیاری از کشورهای جهان را خواهد گرفت.

مردم افغانستان می‌دانند که کشورهای جهان امنیت، ثبات، آزادی و حقوق مردم افغانستان را در یک معامله چشم بسته به گروه طالبان فروخته است؛ اما به کشورهای جهان، به خصوص همسایه‌های افغانستان، هشدار می‌دهند که تداوم حاکمیت گروه طالبان در افغانستان، آنها را نیز در بی‌ثباتی و ناامنی غرق خواهند کرد.

تداوم حاکمیت این گروه در افغانستان، تنها برای آینده افغانستان و مردمش خطرناک نیست، بلکه برای آینده جهان و صلح و آرامش جهانی خطرناک است.

گروه طالبان، یک گروه تروریستی است و از یک گروه تروریستی انتظار حاکمیت قانون، رعایت حقوق بشر و حقوق زنان و تلاش برای صلح و ثبات، اشتباه است.

جهان اگر می‌خواهد که از خطرات ناشی از تداوم حاکمیت گروه طالبان در افغانستان در امان بماند، باید تلاش کند که این گروه دوباره از صحنه قدرت در افغانستان محو شود؛ نه اینکه در پی تعامل پنهانی با این گروه برآیند و به وعده‌های دروغین و فریب آلود سران یک گروه تروریستی دل خوش کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا