افغانستانجهان

دو فعال حقوق بشر هزاره جایزه «ولتر جوان» استرالیا را کسب کردند

جایزه حقوق بشر «ولتر جوان» سازمان «لیبرتی ویکتوریا» در استرالیا برای ستاره محمدی و سجاد عسکری، دو فعال حقوق بشر هزاره اهدا شده‌است.

این سازمان اعلام کرد که این دو جوان به‌دلیل حمایت‌‌شان از حقوق بشر، حقوق هزاره‌ها و سایر افراد آسیب‌پذیر، مستحق دریافت این جایزه شناخته شده‌اند.

سازمان لیبرتی ویکتوریا گفته است که جایزه ولتر جوان به کسانی تعلق می‌گیرد که زیر ۳۰ سال بوده و در زمینه حقوق بشر، حقوق مدنی و آزادی بیان فعالیت کرده‌ باشند.

به گفته این سازمان ستاره محمدی و سجاد عسکری، امسال دریافت‌کنندگان مشترک این جایزه‌اند.

این سازمان گفته است این دو جوان هزاره، برای افزایش اقدامات حکومت استرالیا در راستای حمایت از مردم افغانستان تلاش کرده‌اند.

ستاره محمدی، در دوران حکومت پیشین طالبان به دنیا آمده، تا هشت سالگی زمینه آموزش برایش فراهم نبوده است. خانم محمدی اکنون دانشجوی دکترا دانشگاه «موناش» استرالیا است و همچنان «محقق پروست» در دانشگاه اکسفورد. او همچنین سخنگوی «شورای جهانی هزاره» است.

براساس اطلاعات سایت سازمان لیبرتی ویکتوریا، سجاد عسکری نیز در سال ۲۰۱۲ با قایق وارد استرالیا شده است. آقای عسکری کارشناسی در رشته روابط بین‌الملل دارد و اکنون دانشجوی دکترای حقوق در دانشگاه موناش است. او همچنین برای رسانه‌هایی مثل روزنامه گاردین استرالیا و الجزیره انگلیسی می‌نویسد.

جایزه حقوق بشر ولتر جوان هر سال برای کسانی که در بخش گسترش حقوق بشر، آزادی بیان و آزادی‌های مدنی فعالیت می‌کنند، اهدا می‌شود. مسئولان این سازمان، در ماه اگست امسال ستاره محمدی و سجاد عسکری را برنده‌گان مشترک این جایزه اعلام کردند. این جایزه سه روز پیش در مراسمی در استرالیا برای برندگان اهدا شد.

دکمه بازگشت به بالا