جهان

اسرائیل آخرین پیام الی کوهن، مامور موساد را که در سوریه اعدام شد فاش کرد

سرائیل آخرین پیام الی کوهن، مامور موساد را که در سال 1965 در سوریه دستگیر و اعدام شد، به اشتراک گذاشت و نحوه دستگیری او را توضیح داد.

داستان کوهن که در سوریه به مقامات عالی رسید، در سال 2019 به یک سریال تلویزیونی ترجمه شد.

در بیانیه کتبی دفتر رسانه ای دولت، تلگراف کوهن مورخ 19 فوریه 1965 به مقامات اسرائیلی و ارزیابی دیوید بارنیا، رئیس سرویس اطلاعات خارجی اسرائیل (موساد) از این رویداد به اشتراک گذاشته شد.

کوهن در آخرین تلگراف خود به مقامات اسرائیلی اطلاع داد که “شب گذشته در نشست افسران ارشد از جمله امین الحافظ، رئیس جمهور سوریه در ستاد کل نیروهای مسلح شرکت کرده است.”

بارنیا گفت: «کوهن به این دلیل دستگیر شد که دشمن پیام‌های آن‌ها را رهگیری می‌کرد، نه به این دلیل که پیام‌های زیادی ارسال می‌شد یا مرکز دائماً می‌خواست اطلاعات ارسال کند». از عبارات استفاده کرد

بارنیا با بیان اینکه به اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به دوران حضور کوهن در سوریه ادامه خواهند داد، تصریح کرد که تلاش خواهند کرد تا بقایای پیکر کوهن که در سوریه اعدام شد به اسرائیل آورده و دفن شود.

نام کمال امین ثابت شد

الی کوهن که یکی از مهم ترین جاسوسان اسرائیل محسوب می شود، بین سال های 1962 تا 1965 با نام مستعار کمال امین ثابت در دمشق پایتخت سوریه خدمت می کرد.
کوهن که روابط نزدیکی با مقامات ارشد ارتش سوریه داشت و اطلاعات جمع آوری شده در مورد فعالیت های نظامی در بلندی های جولان و مکانیسم تصمیم گیری دولتی را به اسرائیل منتقل می کرد، در 18 می 1965 اعدام شد.

سریال ساخته شد

داستان الی کوهن که روابط سطح بالایی در سوریه برقرار کرد، در سال 2019 به عنوان یک مینی سریال با نام جاسوس منتقل شد.

دکمه بازگشت به بالا