افغانستاناقتصاد

نگرانی‌ها از ممنوعیت کار زنان و افزایش کودکان کارگر در افغانستان

حفاظت از کودکان از پیامدهای ناگوار ممنوعیت کار زنان در موسسات غیردولتی ابراز نگرانی کرده و گفته است که این کار سبب افزایش کودکان کارگر در افغانستان خواهد شد.

این سازمان ناوقت روز گذشته (شنبه، ۱۷ جدی) در گزارشی گفت که ممکن است کودکان زیادی مجبور شوند تا در جاده‌ها، کارخانه‌ها و خانه‌های مردم به کارهای شاقه پردازند، زیرا خدمات حمایت از آن‌ها به دلیل ممنوعیت زنان از کار متوقف شده است.
به گزارش خبرگزاری شفقنا افغانستان، سازمان حفاظت از کودکان که در حال حاضر فعالیت خود را در افغانستان متوقف کرده، گفته است که امدادرسانان زن، ۵۰ درصد نیروی کاری این سازمان را زنان تشکیل می‌‌دهند.
وزارت اقتصاد حکومت طالبان به تاریخ ۲۴ دسمبر (سوم جدی) طی مکتوبی زنان و دختران را از انجام کار در سازمان‌های غیرحکومتی داخلی و خارجی ممنوع کرد. در این مکتوب هشدار داده شد که «در صورت تعلل در مورد فوق، جواز فعالیت که از طریق این وزارت منحیث اجازهٔ فعالیت به موسسات صادر گردیده، لغو خواهد شد.»
این سازمان افزوده است: این ممنوعیت در زمانی صورت می‌گیرد که افغانستان با بدترین بحران اقتصادی و غذایی در تاریخ خود روبرو است و بیش از ۲۸ میلیون نفر، به شمول کودکان و بزرگ‌سالان، نیازمند کمک‌های بشری اند.
به گفتۀ سازمان حفاظت از کودکان، والدینی که توان فراهم آوری غذا برای خانواده‌های خود را ندارند، به‌ طور فزاینده‌ای کودکان خود را برای کار در مکان‌های اغلب “خطرناک” می‌فرستند.

دکمه بازگشت به بالا