افغانستان
موضوعات داغ

پس از قتل مرسل نبی‌زاده؛ اعضای زن مجلس پیشین: از ترس خواب نداریم

گلالی محمدی عضو مجلس نماینده‌گان پیشین افغانستان گفته است که پس از قتل مرسل نبی‌زاده یک عضو این مجلس، دچار ترس شده و مخفیانه زنده‌گی می‌کند.

گلالی محمدی عضو مجلس نماینده‌گان پیشین افغانستان گفته است که پس از قتل مرسل نبی‌زاده یک عضو این مجلس، دچار ترس شده و مخفیانه زنده‌گی می‌کند.

سی‌بی‌سی نیوز روز شنبه 1 دلو، به نقل از گلالی محمدی نوشته است: “حتا شب‌ها هم نمی‌توانم خیلی راحت بخوابم؛ زیرا فکر می‌کنم یک نفر بیاید و مرا هم بکشد.”

او افزوده است که مرسل نبی‌زاده را تنها سه هفته قبل از مرگش دیده بود. به باور محمدی، نبی‌زاده کار اشتباهی نکرده بود و به دلیلی هدف قرار گرفته است که یک زن سرشناس بوده است.

سی‌بی‌سی نیوز همچنان نگاشته است که مرسل نبی‌زاده و گلالی محمدی شامل یک گروه نه‌نفره از قانون‌گذاران بودند که انتظار داشتند به کانادا منتقل شوند.

کوری لوین، یکی از مدافعان حقوق بشر که با سیاست‌مداران کانادایی برای انتقال اعضای مجلس نماینده‌گان پیشین افغانستان به کانادا کار کرده است، می‌گوید: “از زمان مرگ نبی‌زاده، تلاش برای بیرون راندن هشت زن باقی‌مانده احساس فوریت باورنکردنی به خود گرفته است.”

نام‌برده خاطرنشان کرده است که این زنان توسط جامعه جهانی از جمله کانادا برای فعالیت اجتماعی تشویق شدند.

او گفته است: “اکنون آن‌ها در ترس زنده‌گی می‌کنند و زمان آن رسیده که جامعه بین‌المللی کاری انجام دهد.”

در همین حال شان فریزر، وزیر مهاجرت کانادا، روز پنج‌شنبه به شبکه سی‌بی‌سی نیوز گفته است که پرونده‌های این قانون‌گذاران زن از جمله مواردی است که دولت روی آن کار می‌کند تا مشخص کند که آیا می‌تواند پناهگاهی فراهم کند یا خیر.

وی تصریح کرده است: “اما یک مساله اساسی وجود دارد که مردم باید در مورد چگونه‌گی کارکرد روند آوردن پناهنده‌گان به کانادا بدانند. این من نیستم که در دفترم بنشینم و اشاره کنم و انتخاب کنم.”

فریزر اضافه کرده است که دولت با آژانس‌های بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد برای تشخیص آسیب‌پذیری متقاضیان پناهنده همکاری می‌کند.

گفتنی است که پیش از این کانادا متعهد شده که 40 هزار پناه‌جوی افغان را پناهنده‌گی بدهد و تا کنون شماری را از پاکستان انتقال داده‌ است.

گفتنی است که مرسل‌ نبی‌زاده، نماینده عضو مجلس نماینده‌گان پیشین، هفته گذشته شب‌هنگام در خانه‌اش در کابل کشته شد.

طالبان عاملان قتل او را افراد ناشناس اعلام کردند؛ اما پیش از این دیدبان حقوق بشر ادعا کرده که افراد طالبان با راه اندازی عملیات‌های ویژه و شبانه مخالفان و به ویژه اعضای دولت پیشین را می‌کشند و یا بازداشت و به شکل اجباری ناپدید می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا