جهان

ترامپ: در زمان من جنگی نبود/ تنها در یک روز مشکلات را حل می کنم

دونالد ترامپ در کنفرانس کنش سیاسی محافظه‌کاران در مریلند گفت، جو بایدن، امریکا را به سمت فراموشی سوق می‌دهد و وعده داد که در صورت بازگشت احتمالی به عرصه سیاست در سال ۲۰۲۴، از هدر دادن پول مالیات‌دهندگان ایالات متحده در جنگ‌های خارجی «احمقانه» جلوگیری کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق امریکا در سخنرانی نزدیک به دو ساعته خود در گردهمایی سالانه محافظه‌کاران در استراحتگاه ملی گیلورد گفت: «من تنها رئیس‌جمهور در دهه‌ها بودم که جنگی نداشتم. اقتصاد پر رونق بود، هیچ مرگی وجود نداشت، هیچ شهر نابود شده‌ای که هرگز قابل بازسازی نباشد، وجود نداشت.»

ماه گذشته، ترامپ وعده داد در صورت انتخاب مجدد، فوراً با مسکو و کی‌یف تماس بگیرد و تاکید کرد که دقیقاً می‌داند برای توقف درگیری به ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و ولادیمیر زلنسکی، رهبر اوکراین، چه بگوید. او روز شنبه تکرار کرد: من می‌دانم چه باید بگویم. قبل از اینکه به دفتر بیضی برسم، جنگ فاجعه بار بین روسیه و اوکراین پایان خواهد یافت… من مشکل را حل خواهم کرد و به سرعت آن را حل خواهم کرد؛ بیش از یک روز طول نخواهد کشید.

ترامپ بایدن را به خاطر هدر دادن میلیاردها دالر مالیات دهندگان امریکایی به جای وادار کردن متحدان اروپایی واشنگتن به تامین مالی کی‌یف مورد انتقاد قرار داد و گفت: آیا ناتو به اندازه ما دالر می گذارد؟” ما ۱۴۰ میلیارد دالر سرمایه گذاری کردیم و آنها فقط کسری از آن را پرداخت کردند. و می‌دانید، همه ما می‌خواهیم موفقیت را ببینیم، اما به دلیل موقعیت مکانی برای آنها بسیار مهم‌تر از ماست.»

ترامپ اعلام کرد: ما هرگز به حزبی که می‌خواهد پول نامحدود بدهد، برای جنگیدن در جنگ‌های خارجی که جنگ‌های بی‌پایان و احمقانه هستند، برنمی‌گردیم.

ترامپ به امریکایی‌ها هشدار داد که با «خطرناک‌ترین زمان در تاریخ کشورمان» روبرو هستند و جو بایدن ما را به سمت فراموشی سوق می‌دهد، و مدعی شد که جهان به زودی وارد جنگ جهانی سوم خواهد شد، مگر اینکه «چیزی سریع اتفاق بیفتد».

در ماه‌های اخیر، ترامپ مکرراً از ایالات متحده خواسته است که راه را برای مذاکره برای حل و فصل صلح در اوکراین رهبری کند، در حالی که نحوه مدیریت بایدن در مناقشه را مورد انتقاد قرار داده است.

وی همچنین وعده امریکا برای ارسال تانک‌های ام ۱ آبرامز به اوکراین را محکوم کرد و گفت که این اقدام می‌تواند منجر به جنگ اتمی شود – زیرا مسکو همچنان اصرار دارد که محموله‌های تسلیحاتی، غرب را به یک طرف مستقیم در خصومت‌ها تبدیل می‌کند.

جمهور

دکمه بازگشت به بالا