افغانستانجهان

فایق: تمرکز سازمان ملل باید روی گفت‌وگو‌های سیاسی و‌ تشکیل حاکمیت فراگیر باشد

ماموریت دفتر معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) امروز تمدید شد. نصیراحمد فایق، نماینده افغانستان در سازمان ملل، گفته است که یوناما باید زمینه گفت‌وگوهای سیاسی برای تشکیل حاکمیت فراگیر را فراهم‌ کند.

شورای امنیت امروز (پنج‌شنبه، ۲۵ حوت) به تمدید مأموریت یوناما تا ۱۷ مارچ سال ۲۰۲۴ رای داد.

فایق به شورای امنیت گفته است که طالبان در رسیده‌گی به بحران کنونی، شکستن بن‌بست و همکاری سازنده برای پاسخگویی به درخواست‌های ملی و بین‌المللی، تشکیل دولت فراگیر، تعمیم سیاست‌های بشردوستانه و به رسمیت‌شناسی مشارکت زنان در تمام جنبه‌های اجتماعی و نیز عملی کردن وعده‌ تلاش‌ ضد تروریسم، ناتوان ظاهر شده‌اند.

او‌ در سخنرانی‌اش در شورای امنیت سازمان ملل گفته است که یوناما باید به پیش‌رفت‌های پایدار در زمینه گفت‌وگو‌های سیاسی که منجر به آغاز روند سیاسی معنادار برای تشکیل حاکمیت فراگیر و‌ مشروع شود، تمرکز کند.

فایق همچنان از توصیه‌های شورای امنیت برای اتخاذ رویکرد یک‌پارچه و منسجم جامعه بین‌المللی و بازیگران سیاسی در مشورت با مردم افغانستان در قبال این کشور، استقبال کرده است.

مأموریت یوناما امروز تا یک‌ سال دیکر از سوی شورای امنیت سازمان ملل تمدید شد. پیش‌نویس قطع‌نامه تمدید ماموریت یوناما از سوی امارات متحده عربی و جاپان تهیه و به شورای امنیت پیش‌کش شده بود.

دکمه بازگشت به بالا