افغانستان

شورای امنیت ملل متحد برای چگونگی تعامل با طالبان از سرمنشی این سازمان مشورت خواست

شورای امنیت سازمان ملل متحد از انتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد خواست تا ارزیابی مستقلی در مورد چگونگی تعامل با طالبان و مبارزه با چالش‌ها از جمله محدودیت‌ها بر زنان و دختران ارائه کند.

شورای ۱۵ عضوی به اتفاق آرا قطعنامه‌ای را تصویب کرد که گوترش را ملزم می‌کند تا در اواسط نومبر گزارشی با «توصیه‌های آینده‌نگر برای رویکردی یکپارچه و منسجم در میان بازیگران سیاسی، بشردوستانه و توسعه‌ای مرتبط در داخل و خارج از ملل متحد» ارائه کند.

دختران و زنان در حال حاضر از رفتن به مکاتب بالاتر از صنف ششم و پوهنتون‌ها منع شده اند.

امارت اسلامی می‌گوید که مطابق با شریعت به حقوق زنان احترام می گذارد. مسئولان همواره تاکید کرده اند که ممنوعیت تعلیم و تحصیل دختران و زنان دایمی نیست.

لانا نصیبه، نماینده امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد گفت: «وضعیت موجود پایدار نیست.»

نصیبه به خبرنگاران گفت: «شورا یک واکنش دقیق و سنجیده به یک بحران دشوار با تخصص بیرونی و تفکر تازه نشان می‌دهد و اساساً می‌گوید که رویکرد عادی برای افغانستان کافی نیست.»

شورای امنیت در قطعنامه از عدم پیشرفت امارت اسلامی در مورد انتظاراتش ابراز نگرانی کرد.

در این قطعنامه بر «اهمیت مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان و حمایت از حقوق بشر از جمله حقوق زنان، کودکان، اقلیت‌ها و افرادی که در موقعیت‌های آسیب‌پذیر هستند» تاکید شده است.

سازمان ملل متحد در سال ۲۰۲۳ درخواست ۴.۶ میلیارد دالری برای کمک به افغانستان کرده است، کشوری که به گفته این سازمان دو سوم جمعیت آن برای زنده ماندن به کمک نیاز دارند.

دکمه بازگشت به بالا