افغانستان

نشست شورای عالی مقاومت برای نجات؛ «جامعه جهانی مانع فعالیت سیاسی ما می‌شود»

شورای عالی مقاومت برای نجات افغانستان نشستی مجازی را تحت نام «اعلام طرح سیاسی شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان» برگزار کرده و رهبران این شورا سخنرانی‌‎هایی را نیز در این نشست ایراد کرده‌اند.

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ، روز یک‌شنبه، ۲۸ حوت، در این نشست جامعه جهانی را به بی‌پروایی در برابر عمل‌کردهای طالبان در افغانستان متهم کرده است.

او گفته است که جامعه جهانی به شورای مقاومت برای نجات افغانستان اجازه فعالیت سیاسی و باز کردن دفتر در بیرون از کشور را نمی‌دهد.

وی خاطرنشان کرده است: «ما دوباره برمی‌گردیم و دنیا روزی شرمنده خواهد شد. دنیا باید این زامبی‌ها (طالبان) را از بین ببرد.»

آقای نور از کشور مشخصی نام نبرده است.

از جانبی، محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، در جریان سخنرانی‌اش گفته است که جهان نباید طالبان را به‌ رسمیت بشناسد. او افزوده است: «ما نماینده مردم افغانستان هستیم.»

به گفته او، تعامل با طالبان ضررهایی برای کشورهای منطقه خواهد داشت که نیاز است کشورها به این موضوع توجه کنند.

محقق طالبان را «ناصالح» خطاب کرده و اضافه کرده که جهان در تعامل خود با این گروه باید تجدید نظر کند.

محمدیونس قانونی، عضو شورای مقاومت برای نجات افغانستان، نیز گفته است که بعضی از کشورها، با ارسال بسته‌های نقدی به طالبان، بر شدت فاجعه در افغانستان افزوده‌اند.

او از تعدادی از کشورهای منطقه که برخی از کنسول‌گری‌های کشور را در اختیار طالبان قرار داده‌اند، نیز انتقاد کرده است.

گفته‌های آقای نور در حالی بیان می‌شود که این شورا به تاریخ ۲۷ ثور سال روان، با نشر یک اعلامیه هفت‌ماده‌ای گفته بود که اعضای این شورا با کشورهای همسایه، منطقه و جهان وارد گفت‌وگو می‌شوند تا طالبان را متقاعد به حل سیاسی مسأله افغانستان کنند.

دکمه بازگشت به بالا