افغانستان

بازداشت یک سرباز آسترالیایی به اتهام جنایت جنگی در افغانستان

رسانه‌های بین‌المللی گزارش داده‌اند که دولت آسترالیا یک سرباز این کشور را که در چوکات نیروهای ناتو در افغانستان وظیفه انجام داده، به اتهام ارتکاب جنایت جنگی بازداشت کرده است.

رویترز روز دوشنبه، ۲۹ حوت، به نقل از مقام‌های آسترالیایی گزارش داده که این سرباز به اتهام کشتن یک غیرنظامی حین مأموریت در افغانستان، بازداشت شده است.

پولیس فدرال آسترالیا در بیانیه‌ای بدون افشای هویت این سرباز ۴۱ ساله گفته که قرار است او به یک فقره جنایت جنگی متهم شود که حداکثر مجازات برای آن حبس ابد است.

این سرباز در حالی بازداشت شده که یک پژوهش چهارساله در سیدنی نشان می‌دهد که نیروهای ویژه آسترالیایی ۳۹ زندانی را در افغانستان کشته‌اند. این تعداد زندانی اما به دستور اجباری کماندوهای آسترالیا از سوی سربازان جوان کشته شده‌اند.

به دنبال نشر این پژوهش، ۱۹ تن از اعضای فعلی و سابق ارتش آسترالیا به یک بازرس این کشور راجع شدند تا براساس اظهارات آنان مشخص شود که شواهد کافی برای پیگرد مرتکبان این کشتار وجود دارد یا نه.

گفتنی‌ است که ۳۹ هزار سرباز و کماندوی آسترالیا در چوکات حضور بیست‌ساله ناتو در افغانستان برای مبارزه با تروریسم وظیفه اجرا کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا