افغانستانجهان

دادگاهی در پاکستان حکم بازداشت عمران خان را تا یک هفته تعلیق کرد

یک دادگاه پاکستان بازداشت عمران خان، نخست وزیر پیشین این کشور را تا هفته آینده به حالت تعلیق در‌آورده است.

آسوشتیدپرس به نقل از دادگاه لاهور پاکستان روز جمعه، ۲۴ مارچ، اعلام کرده است که این دادگاه با وجود بحران سیاسی، از تعلیق بازداشت عمران خان، نخست‌وزیر پیشین این کشور، حداقل تا هفته آینده حمایت می‌کند.

خان که در ماه اپریل ۲۰۲۲ از مقام نخست‌وزیری توسط رای پارلمان پاکستان برکنار شد، در حدود ۱۰۰ پرونده حقوقی از جمله اختلاس متهم است.

پیش از این، دادگاه لاهور فیصله کرده بود که خان به دلیل تحریک حامیان حزب تحریک انصاف پاکستان، تا ۲۷ مارچ در بازداشت به سر ببرد؛ اما در آن زمان طرف‌داران خان دست به شورش زد‌ند.

با این حال خان بارها مدعی شده است که برکناری وی توطیه‌ای بوده که توسط دولت امریکا و نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین و برادر نخست‌وزیر کنونی پاکستان طراحی شده است.

تنش بین خان و نخست‌وزیر شهباز شریف، در هفته‌های اخیر افزایش یافته است. هفته گذشته، هواداران خان با پولیس در اسلام‌آباد درگیر شدند که منجر به زخمی شدن ده‌ها افسر شد.

نخست‌وزیر پیشین پاکستان همچنان متهم به فروش غیر‌قانونی هدایای دولتی است و تا کنون نتوانسته با قاضی دادگاه شخصاً صحبت کند.

از سوی دیگر، روز جمعه، خواجه محمد‌آصف، وزیر دفاع پاکستان، در یک کنفرانس خبری از خان به دلیل تلاش برای کمک گرفتن از دیپلمات‌ها و سیاست‌مداران در ایالات متحده انتقاد کرد و گفت که عمران خان برای ماه‌ها واشنگتن را مسوول برکناری خود می‌دانست، اما حالا برای دریافت کمک به واشنگتن نزدیک شده است.

دستور تعلیق حکم بازداشت خان مهلت دیگری برای او است و انتظار می‌رود راه‌پیمایی روز شنبه، ۲۵ مارچ، در لاهور را رهبری کند تا دولت شریف را برای موافقت با برگزاری انتخابات زودهنگام تحت فشار قرار دهد.

شریف گفته است که انتخابات پارلمانی بعدی در زمان تعیین‌شده در اواخر سال جاری و زمانی که پارلمان دوره پنج‌ساله خود را به پایان برساند، برگزار خواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا