آموزشافغانستان

زنان هرات از نداشتن شور و انگیزه برای تجلیل از عید می‌گویند

طالبان روز جمعه را اولین روز عید فطر اعلام کردند. مردان در شهرهای مختلف کشور با ادای نماز عید به استقبال از آن رفتند، اما عید زیر حاکمیت طالبان همراه با محدویت‌ها بر زنان چگونه می‌گذرد؟

شماری از دختران در هرات می‌گویند که عید امسال مانند سال‌های گذشته رونق ندارد و محدودیت‌های وضع شده از سوی طالبان بر آنان شور و انگیزه‌ی عید را از آنان گرفته است.

آنان همچنین دلیل بسته بودن مراکز آموزشی و ممنوعیت حضور زنان در محیط‌های کاری را از دلایل افزایش ناامیدی در میان زنان و دختران در جامعه می‌دانند.

سحر دانشجوی سال چهارم دانشگاه هرات می‌گوید که به دلیل وضعیت بد روحی و اقتصادی برای عید امسال آمادگی نگرفته است.

او تاکید کرد: «دیگر عیدها که بود شور و انگیزه بیشتر بود، چون ما درس می‌خواندیم بعد از عید امتحان دانشگاه بود. از وقتی طالبان دروازه دانشگاه را به روی خانم‌ها بسته‌اند اصلن شور و شوقی که قبلن بود نیست. در گذشته خانم‌ها سرکار می‌رفتند، پول داشتند و برای خود لباس درست می‌کردند. اما امسال نه من و نه دیگر زنان فامیل برای خودمان لباس جور نکرده‌ایم.»

در همین حال شماری از شهروندان کشور نیز می‌گویند که به دلیل تحولات و مهاجرت‌ها دید و بازدیدهای عید نسبت به سال‌های گذشته کم‌تر شده و عید در افغانستان رنگ گذشته را ندارد.

الیاس یکی از باشنده‌های هرات می‌گوید: «متاسفانه به دلیل ممنوعیت‌هایی که اخیرا در کشور وضع شده زندگی مردم به سختی می‌گذرد و مردم مانند گذشته از عید تجلیل نمی‌کنند.»

زنان هرات درحالی از عید امسال تجلیل می‌کنند که طالبان در برخی از شهرهای افغانستان مانند تخار و بغلان گشت‌‌وگذار زنان در روزهای عید را ممنوع اعلام کرده‌اند.

هرچند که طالبان روز جمعه را اولین روز عید فطر در افغانستان اعلام کرد؛ اما در شماری از ولایت‌های کشور مانند بامیان و دایکندی و آن بخش های کابل که شهروندان شیعه مذهب در آن زندگی می‌کنند، امروز شنبه را روز اول عید شمرده و از آن تجلیل کردند.

دکمه بازگشت به بالا