افغانستان

طالبان: بیش از ۶۰ زندانی افغانستان از محابس پاکستان آزاد شدند

وزارت خارجه امارت اسلامی خبر داده که ۶۶ زندانی افغانستان به شمول کودکان از زندان‌های پاکستان آزاد شده و از طریق مرز چمن وارد کشور شده‌اند.

حافظ ضیا احمد تکل، سخنگوی وزارت خارجه امارت اسلامی روزچهارشنبه،سوم جوزا با نشر نوار تصویری تایید کرده که این افراد از زندان‌های ایالت سند پاکستان آزاد شدند.

به گفته آقای تکل این زندانیان به تلاش‌های سفارت افغانستان در اسلام آباد و سرکنسلگری این کشور آزاد و به هزینه دولت به کشور انتقال یافته‌اند.

در ادامه این وزارت از حکومت پاکستان خواسته تا گرفتاری شهروندان افغانستان را متوقف کرده و شهروندان دیگر افغانستان که در زندان‌ها این کشور زندانی هستند را آزاد ساخته تا به کشور شان برگردانند.

به گفته او که تاکنون ۲ هزار و ۲۷۶ زندانیان افغانستان به کمک امارت اسلامی از زندان‌های مختلف پاکستان آزاد و به کشور بارگشته‌اند.

پیش از این نیز وزارت خارجه امارت اسلامی از آزادی بیش از ۲۰۰ شهروند افغانستان از زندان‌های کراچی خبر داده بود.

از سوی‌هم بر اساس معلومات این وزارت تاکنون نزدیک به ۲ هزار مهاجر افغانستان از زندان‌های « حیدرآباد»،« میلر سنتر جیل» و زندان‌های ایلات سند آزاد و به کشور بازگشت داده شده‌اند.

گفتنی است که بیش از این نیز صد‌ها مهاجر افغانستان به شمول زنان و کودکان به دلیل نداشتن مدرک اقامت و ویزه در این کشور بازداشت شدهاند.

این درحالی است که براساس معلومات اداره مهاجرت ملل متحد، حدود ۱.۳ میلیون مهاجرقانونی افغانستان در پاکستان زندگی می کنند که در کنار این بیش از صد‌ها تن دیگر فاقد اسناد قانونی به سر می برند.

 

دکمه بازگشت به بالا