آموزشافغانستانجهان

وزیر خارجه ناروی: منزوی ساختن افغانستان وضعیت این کشور را بدتر خواهد کرد

وزیر خارجۀ ناروی می‌گوید که منزوی کردن افغانستان می‌تواند وضعیت در افغانستان را بدتر کند و زمینه به گروه‌هایی مانند شاخۀ خراسان داعش فراهم شود تا جای پای قویتری در این کشور پیدا کنند.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی این سخنان را در حالی مطرح کرده است که دعوت این کشور از مسئولان امارت اسلامی در نشست اسلو با واکنش‌ها و انتقاداتی مواجه شده است.

وزیر خارجه ناروی گفته است منزوی ساختن افغانستان در حال حاضر، هم برای مردم افغانستان و هم برای جامعه بین‌المللی یک کار مناسب نیست. زیرا به گفتۀ او ، این کار زمینه ساز بدتر شدن وضعیت افغانستان و قوی‌تر شدن داعش در این کشور خواهد شد.

او افزوده است که داعش خطر امنیتی برای اروپا است.آنیکن هویتفلد به روز پنج‌شنبه به خبرگزاری رویترز گفته که کشورش از سه فرد در سطح کارمندان دولتی که برای امارت اسلامی در کابل کار می‌کنند برای اشتراک در نشست اسلو دعوت کرده بود.

او گفته که مقام‌های امارت اسلامی در این نشست که به روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه برگزار شده بود با نمایندگان جامعۀ مدنی افغانستان و نمایندگان کشورهای دیگر برای گفتگو در مورد وضعیت افغانستان دیدار کردند.

بر اساس گزارش ها نمایندگانی از وزارت‌های خارجه، داخله و دفاع امارت اسلامی در نشست اسلو شرکت کرده بودند.روزا اوتونبایوا، نمایندۀ ویژۀ سازمان ملل متحد در افغانستان و تام وِست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحد برای افغانستان نیز در نشست اسلو شرکت کرده بودند.اسلو سال گذشته نیز میزبان نشست مشابه در مورد افغانستان بود که امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی از شرکت‌کنندگان آن نشست بود.

دکمه بازگشت به بالا