افغانستان

احمد مسعود هشدار داد؛ جهان در معرض یک رویداد دهشت‌افگنی بزرگ است

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی افغانستان، در سخنرانی خود در مراسم بزرگداشت احمدشاه مسعود در مجلس بریتانیا، حضور دوباره گروه‌های دهشت‌افگن در افغانستان را هشداری برای جامعه جهانی دانست.

وی گفت پدرش دو سال پیش از حملات ۱۱ سپتامبر، از مجلس فرانسه نسبت به خطر در حال وقوع دهشت‌افگنی هشدار داده بود. اکنون نیز تهدید مشابهی جهان را تهدید می‌کند و نباید آن را نادیده گرفت.

آقای مسعود تصریح کرد که احمدشاه مسعود بر لزوم ایجاد نظام غیرمتمرکز و کثرت‌گرا در افغانستان تاکید داشت تا قدرت به طور عادلانه توزیع شود، اما عدم تحقق این دیدگاه باعث شده تا افغانستان زیر سلطه طالبان به بمب ساعتی برای درگیری‌های آینده مبدل گردد.

وی افزود که احمدشاه مسعود توانایی متحد کردن مردم افغانستان علیه طالبان و دیگر گروه‌های دهشت‌افگن را داشت، در حالی که افغانستان اکنون به چنین رهبری نیازمند است.

گفتنی است در این مراسم که به مناسبت بزرگداشت احمدشاه مسعود در مجلس بریتانیا برگزار شده بود، تعدادی از اعضای مجلس و افغان‌های مقیم این کشور، خواستار پایان حمایت جامعه جهانی از طالبان شدند.

احمدشاه مسعود، فرمانده پیشین مخالف تالبان، در سال ۲۰۰۱ به دست دو عامل انتحاری شبکه القاعده کشته شد. هواداران وی هر سال مراسمی را برای یادبود از این فرمانده برگزار می‌کنند.

دکمه بازگشت به بالا