افغانستان

نشست فرمت مسکو در 29 سپتامبر در شهر کازان روسیه برگزار می‌شود

وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرده است که نشست فرمت مسکو درباره افغانستان به تاریخ 29 ماه جاری در شهر کازان روسیه برگزار می‌شود.

ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه کشور روسیه روز چهارشنبه، بیست دوم سنبله طی یک نشستی گفته است که نمایندگان کشورهای منطقه در مورد وضعیت کنونی افغانستان در کشور مسکو بحث و گفتگو خواهند کرد.

سخنگوی این وزارت گفته است که:” قرار است نشست فرمت مسکو در شهر کازان برگزار شود و طی این نشست د کشورهای منطقه در مورد وضعیت کنونی افغانستان و مصالحه در این کشور که منجر به تقویت امنیت در منطقه می شود، گفتگو خواهند کرد. “

این درحالی است که ماه‌ی گذشته ضمیر کابلوف، نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که دستور کار اصلی نشست مسکو، بحث در مورد ایجاد حکومت موقت در افغانستان خواهد بود.

وی افزود: “تاکنون پیشرفتی در خصوص تشکیل دولت ائتلافی صورت نگرفته است و ما این جلسه را تشکیل داده ایم و به تلاش خود در این زمینه ادامه می دهیم.”

روسیه یکی از کشورهایی است که بر ایجاد حکومت همه‌شمول در افغانستان اصرار دارد.

این در حالی است که امارت اسلامی پیش از این بارها گفته است که حکومت‌اش همه‌شمول است و دستورات هیچ کشوری را در این زمینه نمی پذیرد.گفتنیست که امارت اسلامی نیز برای شرکت در این نشست دعوت شده و این دعوت از سوی حکومت سرپرست مورد پذیرش قرار گرفته است.

آخرین نشست فرمت مسکو در نوامبر سال گذشته برگزار شد که نماینده امارت اسلامی در آن دعوت نشده بود.

دکمه بازگشت به بالا